YUVARLAKÇAY

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen yıl ve evvelki yıl uzun yazmıştım, Yuvarlak Çay Pınarköy, Köyceğizde bir tabiat harikası. 24 saat bütün yıl akan buz gibi su gerçekten görülmeye değer. Bunun Avrupa ve Rusya'da iyi şekilde reklamı yapılabilse milyonlarca insan oraya akardı.

 Bugün tesadüfen tekrar gidelim diye düşündük ve gittik.  Bir de ne görelim? Gözlerinize inanamazsınız. Evet yolların bir kısmı yapılmış ama diğer kısımları felaket. Yuvarlak çay ful dolu idi, oturacak tek bir sandalye yok ancak servis yapacak eleman çok az ve eğer şansınız olur bir boş masa bulabilirseniz saatlerce yemek beklemek zorundasınız.

 Araba park yerleri tam bir çorba, üst üste. Araplarda gelmiş ancak genelde araba plakalarının çoğu Muğla dışı.

 Ülkenizi gerçekten severek duruma bakıyorsanız turizmi Milli bir görev olarak kabul etmek zorundasınız.  Merhum Özal'ın sık sık ifade ettiği gibi Turizm ülkenin bacasız endüstrisidir. Ülkeye döviz getirir, Türk insanının refahının temini açısından önemlidir.

 O zaman Muğla Valiliği veya Köyceğiz Kaymakamlığı bu Yuvarlakçay'a arada sırada göz atacak, orda çalışan ve turizme hizmet edenlerin mutlaka bir eğitime tabii olmaları gerekir. Temiz tutulması, konacak kurallara uyulmasının kontrol altında bulunması gerekir.

Hiçbir şey olmasa araba park yerlerinin çizilmesi bile bir düzendir.

 Yuvarlak çay gibi yerler dünyada çok azdır, kıymetini bilmek lazım.

 ​Turizm dendiğinde dünyanın ileri medeniyette olan hemen hemen tüm ülkelerinde bu Milli bir davadır. Ülkeye hatırı sayılır bir gelir getirmektedir onun için bunu acemilerin veya bu mesleği Üniversitelerde öğrenmemiş kişilerin eline bırakmak demek büyük para kaybına sebep olur. Onun içinde örneğin Amerika'nın Kalifornia veya Florida eyaletlerinde hemen hemen bütün Turizm İşletmeleri ve Otellerin başındaki kişiler Turizm tahsili yapmış uzman kişilerdir.

Bizde ise daha çok Patron karar verir, Müdür Patron ne derse onu yapar. Yani hala eski köylü işi.

 Bu sisteme sadece çok az rötuşla bugünkü çağdaş ve ülke menfaatlerini ön plana çıkaran, eğitim üzerine kurulu düzeni tatbik etsek veya ettirsek bundan herkes karlı çıkacak.

 Bundan dolayı da devletin Turizm Bakanlığı ülkede turizmi çok sıkı denetlemesi gerekir. Turizm işi bilmeyen ama kendini turizm profesörü sananların elinde olmamalı. Asıl turizmi katleden onlar.


İzlenme: 466
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR