YUNANİSTAN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Bayram'da Girit ve Yunanistan'daydım, birçok Yunanlı dostlarla konuştuk onların söylediklerini dinledim. Genelde Yunanlar Alexis Çipras'tan hem memnunlar, hem de değiller. Tam gönülden karar vermiş değiller.

Genç olduğu için tehlikeli ve korkusuz buluyorlar, tecrübeyi hiç önemsemiyorlar bu devirde eski tecrübelerin geçmediğine inanıyorlar diğer yandan genç olmasının da bazı şeyleri korkmadan yapacağı endişesi var.

Konuştuğum hemen tamamı Yunanlıların üzerinde durduğu ise koyu solcu olduğu bilinen Başbakan Çipras'ın iki çocuğunu da Başbakan olduktan sonra tanesi 11.000,--Euro'luk Özel Okula gönderdiği. Buna şaşırıyorlar ve doğru bulmuyorlar.   Aldığı maaşın yanında çerez parası bile olsa çok kötü örnek olduğunda hemfikirler.

Çipras 1.ci parti seçilerek istediklerini yapacak mı? Bence yapamayacak.

Avrupa ve başta Almanlar bugün tahmin edemediğiniz kadar zengin ve sessiz olarak ticareti ellerinde tutuyorlar. Yunanistan'ın bu restini görmemiş gibi olsalar bunun acısını ilk fırsatta fazlası ile çıkaracaklar.

Ayrıca Yunanlılar gerçekten çok tenbel. Hergün saat 14-18 arası siesta adı altında uyuyorlar, dükkanlar, işyerleri hep kapalı. Bunu kendilerine söylediğinizde o zamanda Türkiye'yi örnek gösteriyorlar. "Sizde bütün yaz gece gündüz çalışıyorsunuz ama kışın siesta yapıyorsunuz" diyorlar. Hani fazla yalan da değil. Kışın Marmaris aynı Yunanlıların 14-18 arası siestası gibi hiç fark yok. Bütün dükkanlar, oteller kapalı.

Yani bir benzerlik var nereden bakarsanız bakın.

Yunanistan küçük bir ülke 11-12 Milyon nüfusu var, Yunanistan'ın tamamı bile İstanbul'dan küçük. Onun için de ticari alanda Tütkiye ile kıyaslanamaz. 

Yaz aylarında Türkiye'nin Yunanistana çok büyük faydaları var. Çeşitli sahil kasabalarından hergün birkaç tane turistik gemi kaldırarak turizm desteği veriyor.  Hemen hemen tüm Ege kıyılarımız Yunanistan ile öyle veya böyle irtibatta. Hertürlü turizm yaz aylarında üst düzeyde .

Bir diğer çok önemli sorun ise kaçak getirilen içkiler. Türkiyede çok pahalı olduğu için iki ülke arasında büyük bir içki trafiği var ve bunun devam edeceği anlaşılıyor.


İzlenme: 1219
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR