YUNANİSTAN VE KAÇAK ASKERLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika'nın Florida eyaletinden yazılı ve görsel basından elde ettiğim bilgilerle yazıyorum. Türk Hükumeti Yunanistana 8 kaçak askeri iade etmediği için kızıyor ve yaptırım uygulayacağını söylüyor. Ama Avrupa Birliği başta Federal Almanya resmen tüm gazete ve televizyonlarda açıkladı ''Türkiye'den gelecek siyasi suçlulara derhal ikametgah izni verileceği'' bildirildi. Bunlardan biri Can Dündar, sanıyorum elinde Alman geçici pasaportu bile var. Bu 8 asker Yunanistana değil de Almanya'ya kaçsaydı ne olacaktı? Ayrıca 40 Türk askeri eski Nato görevlisi olarak Avrupa Birliği ülkelerden iltica talebinde bulunmuşlar.

Burda kanımca önce durumu anlamak lazım neden böyle yapıyorlar. Neden Avrupa bu gibi konularda Türkiyeye ters düşüyor? Bunu temelden anlarsak sanırım sorun büyük ölçüde çözülmüş olur.

Avrupa Birliği Türkiye'deki hukuk sistemine ve bağımsızlığına inanmış olsa neden siyasi kaçakları iade etmesin? Yunanistan neden iade etmesin? Ne işine yarayacak onların bu 8 asker veya 40 asker. Ellerine ne geçecek? Türkiye'de batılı ülkelerin yüzlerce muhabiri var devamlı, hemde çok açık olarak bilgi veriyorlar.  Daha dün akşam Kılıçtaroğlu ile yapılan reportajın İngilizcesi yayınlandı.

Türk Dışişleri Bakanı bunun hukuki olmayıp siyasi karar olduğunu ifade ediyor, bence doğru, çok doğru asıl temelde siyasi karar yatıyor zaten. Bu siyasi karar neden oluyor onu düşünmek lazım?

Bu kaçak askerleri bırakın Yunanistan ve Almanyayı varsayalım diğer AB ülkeleri geri verecek miydi?  Can Dündarı verdiler de bunları da verecekler mi idi?

Dış siyasette bozukluk olduğu hep söyleniyor ve bu son durum çok bariz ispatı temelinde iyi yapılamayan lobi eksikliği yatıyor.

Avrupa Birliği ve Almanya Türkiye'yi birden gücendirmemek için mümkün olduğunca durumdan memnuniyetsizliklerini belli etmeye çalışıyorlar. Amerika bu durumda en büyük askeri ve ticari müttefiki Avrupa'dan ayrı bir politika yürütemez.  Daha şimdiden dünyanın en güçlü ekonomilerinin başında gelen Almanya Trump için siyaseti iyi bilmeyen, öğrenmek istemeyen ve tam bir patron tüccar gibi hareket etmeyi tasarlayan birisi olarak adlandırıyor

Bizim ise Hukuk sistemimize mutlaka ayrı bir özen göstermemiz hem bağımsızlık, hemde daha hızlı çalışılmasını sağlamamız lazım diye düşünüyorum, tüm müttefikler siyasetin adaletten uzak durmasını istiyorlar.

Şimdi CIA başkanı Türkiyeye kısa bir seyahat yapacağı bildirildi, bu da çok önemli bir durum. CIA başkanının şimdi birden Türkiyeye gitmesi bir mesaj getirmesi veya Türkiye'den bir mesaj alıp Trumpa götürmesi olabilir.   Bütün iyi niyetlere rağmen yine de Avrupa ve Trump dahil 50 Milyon Alman asıllı insanın yaşadığı Amerika üzerinde Almanya'nın etkisinin çok büyük olduğunu da asla unutmamak lazım.


İzlenme: 613
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR