Yine Trafik Kazaları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar İngiltere BBC radyo ve televizyonları Bayram dolayısı ile Türkiyede 5 günde 110 ölü ve 900 yaralı olduğunu haberlerde geçti. Ben şahsen şaşırmadım ama İngilizlerin gözleri faltaşı gibi açıldı. 

Bu nasıl trafik 5 günde 100 ölü veriyor sanki bir savaş hali...Savaştan farkı nedir?

Bizim uzmanlar bunun sebebini süratte arıyorlar, çok eskiden beri hep süratte aradılar ama yanıldılar çünkü sadece süratte değildi trafik kazalarının ana sebebi. 

Esas sebebi Kurallara uymamaktı...Kuralları bilmemekti...  Buna kimse dikkat etmedi, bugün de etmiyor.

Yollara radar arabaları pusu kurmuş, sürat tesbiti yapıyor ve ilerde durdurup ceza kesiyorlarlar.  Bu neyi önlüyor? Hiçbir şeyi önlemiyor, kendimizi aldatıyoruz.

Zaten karşıdan gelen selektörle haber veriyor radar arabasını veya cep telefonlarındaki alarm ötüyor 500 metre evvelden.

Diğer taraftan trafiğe çıkın kurallara uyan 100 arabadan belki 50 tanesi, gerisi kesinlikle uymuyor. Sollanması yasak olan yerlerde solluyor, daire trafiğini bilmiyor, Otoyollarda devamlı en sol şeritten gidiyor. Marmaris'in içine bakın, istediği yerde park ediyor, duruyor, solluyor herşeyi yapıyor.

Geçenlerde Selimiye köyüne gitmiştim, orda Jandarmanın sokakta sağa ve sola park etmiş arabaların resimlerini çektiğini görünce görevli Subaya sordum, verdiği cevap ''park yasağı var, resim çekip ceza kesiyoruz''.  İçimden bravo dedim, ancak şimdiye kadar bunu neden heryerde yapmadınız?

Almanlar bunu 1980 li yıllarda sivil arabalarla çözdüler. Arka camına perdeye Polis yazdırdılar ve düğmeye basıldığında perde iniyor ve arkadan Polis yazısı  okunuyordu. Eli ile ışıklı dur levhasını gösterdiğinde istediği vasıtayı durdurup muamele yapabiliyordu. Bu şekilde bütün kurallara uyulmaya başlandı ve sorun yıldırım hızı ile bitti.  otoyolda en soldan giden araça ağır cezalar kondu ve kökü kazındı.

Biz hala yollarda dededen kalma usul radar arabaları ile hız tespiti yapıp ceza kesmeye uğraşıyoruz. Yıllardır bunun hiç fayda etmediğini göremiyoruz.

Son Bayramda 5 günde 110 ölü, 900 yaralı.

Bu asla Polis'in suçu değildir, herkesin başına bir Polis dikmekte mümkün değildir, bu Devletin çağdaş ülkelerde sorunun nasıl çözüldüğünü tetkik edip yapacağı uygulamalar ile çözülür yoksa böyle kazalar ilerde dahada artarak devam eder.

Meclis'te dövüşmek yerine 5 günde 110 ölünün olmamasını temin edecek Milletvekilleri olduğu zaman belki Türkiye Avrupalı olacaktır.


İzlenme: 912
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR