Yerli Turist

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bir zamanlar Almanya'da "yerli turist" kampanyası yapılmıştı, yeraltı şifalı suları, banyoları bulunduğu yerlere yabancı turistlerin gitmediği ve yerli turisti çekme yolları araştırmak için Belediyelerle büyük bir toplantı yapılmıştı.

Sonunda zamanın Alman Başbakanı Helmut Kohl bir konuşmasında şöyle diyordu;  "yabancı turist Alman ekonomisine büyük katkıdır, yerli turist ise sadece turizmcilere".

 

Söylediği çok doğru idi. Yerli turist demek Ali'nin parası, Veli'nin cebine girecek demektir ama yabancı turist parayı dış ülkeden getirince bu büyük katkı sağlıyor.

 

Şu anda da öyle. Politik sebeplerden dolayı şu an Türkiyeye rekor derecede az turist geliyor. Ben yaklaşık 2 aydır Amerika ve Avrupa'da olduğum için çok yakından görsel ve yazılı yabancı basını takip ediyorum.

 

Siyasiler öyle sözler ediyorlar ki, inanılması çok güç.  Biri laikliğin Anayasa'dan çıkarılmasından söz ediyor, diğeri kan akmadan çıkaramazlar diyor. Böyle bir ülkeye turist nasıl gidecek?

 

Halbuki turizm bacasız sanayii idi, öyle deniyor ve de kabul ediliyordu. Petrol ve Alkol vergileri başladıktan sonra 4.cü veya 5.ci sıraya düştüğü anlaşılıyor, çünkü siyasilerin fazla umurunda görünmüyor.

 

Sizin cebinizde paranız olsa, ailenizle birlikte gideceğiniz yer bu gibi sürtüşmelerin olmadığı yerlerdir.   Burda güvenilir kaynakların bildirdiğine göre Türkiye turizmi bu sene geçen yıldan  %50 daha az, yani yarıyarıya az turist alıyor. Ruslar büyük ölçüde, Alman ve Avrupalılar da oldukça büyük kısmı Türkiyeye gitmiyor Yunanistanı tercih ediyorlar.

Yunanistan yine eskiden olduğu gibi turizm baharı yaşıyor ancak bundan sadece "herşey dahil" faydalanıyor.

 

Diğer yandan da yüzer otellerle yapılan cruise gezilerini unutmamak lazım. Onlarda turizmi büyük ölçüde etkilemeye başladı, ilerki yıllarda daha fazla etkileyeceği kesin. Amerikan, İngiliz, Alman, Hollanda ve diğer birçok şirket inanılmaz hızla heryerde büyük gemiler yaptırıyor. Sadece Almanlar AIDA gemilerinin 12 cisini sefere soktu 300 metre uzunluğunda dev gemi. Her biri en az 5 yıldızlı bir otel kadar lüks ve herşey dahil.  Yok satıyor denilebilir.

 

Siyasilerin turizmi de düşünürek hareket etmeleri bu işe gönül vermiş milyonlarla kişiyi rahatlatacaktır.


İzlenme: 1111
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR