YEREL SEÇİMLERDE KIYILAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar şimdiye kadar olduğu gibi Türkiye'nin kıyı kesimlerinde CHP seçimleri muhtemelen büyük bir değişiklik olmazsa kazanır. Sadece Antalya ve Muğla İllerini parantes içinde tutarak bu duyumlar heryerde yaygın. Antalya ve Muğla halkının şimdiye kadar olan yerel yönetimden fazla memnun olmadıkları fısıltı gazetelerinden duyuluyor. Bunu da seçimlerde göreceğiz. Tahminler Antalya ve Muğla'nın yine CHP'yi destekledikleri ancak şimdiki yönetimleri pasif ve başarılı bulmadıkları söyleniyor.

CHP yönetimi nasıl karar verir tabii bu onların işi ancak yerel seçimlerde bir hayli sürpriz olabileceğini burda defalarca yazmıştım, yinede yazıyorum.  Görülen, duyulan ve yaşanan o ki, Muğla'nın birçok İlçesinde, Marmaris dahil AKP'nin hiç şansı yok, ben olsam masraf edip aday bile koymayıp seçime girmezdim. Yapılacak her masraf boş.

Demokratik seçimler hemen hemen bütün dünyada artık evvelden aşağı yukarı biliniyor, halk rengini belli ediyor üstelik ciddi araştırma enstitüleri teknolojik ve psikolojik olarak yaptıkları araştırmalardan garanti doğru neticeler çıkarıyor.

CHP'li Belediye Başkan aday adaylarının çoğunluğu açıkça, elle tutulur şekilde yapacaklarını halka yansıtmıyorlar, halbuki en önemli seçilme sebeplerinin başında gelen faktörlerden birincisi. Bugün Avrupa'da yerel seçimlerde üstelik yazılı ve imzalı olarak madde madde, tarihleri belirtilerek yapılacak işler yazılır ve halka dağıtılır, gazetelerde yayınlanır. Halk seçeceği kişinin hangi tarihte ne yapacağını, ne zaman biteceğini hepsini bilir. Bu seçilme için çok önemlidir. Bilhassa eğitim düzeyinin hayli yüksek olduğu kıyılarda bu gibi şeylerin seçilmede hayati önemi var.  Lafla peynir gemisi yürümez derler eskiler, ilerde kullanabilmek için yazılı ve imzalı yapılacaklar listesinin halka dağıtılması büyük avantaj getirir. Hatırlarsanız geçen seçimlerden evvel Sayın Ali Acar Marmaris'in hertarafına Tansaş'ın yıkılmış ve 19 Mayıs meydanı olan yerin resimlerini astırmıştı.

Seçmenin hiç seçmeyi bile düşünmediği bir aday öyle bir yapacağı işler listesi sunarki, halk tamamen düşüncesini değiştirir ve oyunu ona verir, yapmazsa da bir daha seçimlerde indirir. Bu defalarca Avrupa'nın İl ve İlçelerinde çeşitli zamanlarda gerçekleşmiştir. Yüzde yüz seçileceğini bekleyenler seçilmemiş, şansı dahi olmayan ise seçilmiştir.

Cep telefonlarını, bilgisayarları aldığımız gibi bazı modern düşünceleride batıdan almamız gerektiğine inanıyorum.


İzlenme: 1398
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR