YEREL GAZETELER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Sayın Kazım Tokuç'un  ''Yerel Gazetelerle'' ilgili yazısını okuduktan sonra bu hususta yıllar önce defalarca yazılar yazdığımı hatta bazı yerel gazete sahipleri ile toplanarak bazı bilgilerimi paylaştığımı hatırladım.

Herşeyden önce Atatürk'ün unutulmaz  ''İlim ve medeniyet nerede ise oradan alacağız'' sözünü yerel gazetelerin önder edinmesi lazım. Buna esas sebep Ulusal basının dağıtım yolu ile Yerel Gazetelerden önce her tarafa girmiş olmalarıdır.

Nasıl Futbol denince başımızı kaldırıp Avrupa'ya bakmamız oradan öğrenmemiz lazım, öğrenemiyor ve biz daha iyi biliriz diyorsak o zaman dibe vururuz ve vuruyoruz zaten. Yerel gazeteler de aynıdır, ileri batı medeniyetine bakacağız oradan öğreneceğiz aksi halde şikayetler bitmez.

Yerel gazetelerin en büyük rakibi Ulusal gazetelerdir, profesyonel dağıtımları sonucu yerel gazete şansını büyük ölçüde bloke etmektedir.

Bugün Avrupa hatta Amerika'da da Ulusal basın en az Türkiye'de olduğu kadar kuvvetlidir ancak yerel basın da çok güçlüdür, bunun nedenini araştırmak için herşeyden önce çok iyi lisan bilmek ve oradaki bu işin önderleri ile konuşup tartışabilmek lazım. ''Bizde olmaz, biz başkayız'' demekle, sorumluluktan kaçmakla işler yürümez ve  yürümediği de ortada zaten.

Sayın Kazım Tokuç yerel gazete durumlarına iyi niyetle gerçekçi olarak içerden bakmış aynı bizim Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray’a baktığımız gibi,  ama dışarıdan bakmazsanız içeriyi düzeltemezsiniz ve zamanla daha da kötü olur aynı bizim futbol gibi.

Yerel gazetelerin Türkiye'de en büyük zayıflığı 1.ci sırada dağıtımdır. Dikkat ederseniz özel sektör olan bir Pizzacı, tavukçu bile dağıtımı yerel gazetelerden çok daha iyi yapıyor. Avrupa ve Amerika'da yerel gazeteler anne ve babasına yük olmak istemeyen Lise ve Üniversite öğrencileri tarafından sabah güneş doğmadan dağıtılır. Aile kahvaltı yaparken gazete evdedir ve bulunduğu köy, mahalle veya ilçede neler olduğunu aynı gün okur. O kadar ki, hangi benzincide benzin litresi o gün kaça satıldığını bile yerel gazeteden okur. Maalesef Türkiye'de genelde köy veya İlçe'de oturanlar hangi kamu görevlisinin nerede görev yaptığını bile bilmezler.

Yıllar önce birgün Bodrum'da Aydın Doğan beyle birlikte olmuştum. Sabah eline Hürriyet gazetesini aldı ve hemen sayfaları okumadan çevirmeye başladı. Yanındaki arkadaşı ''ne yapıyorsun öyle, okumuyor musun?'' dediğinde verdiği cevap ''reklam ve ilanlara bakıyorum diğerleri benim cebime girmiyor ki'' demişti. Bunu kulağımla duydum.

Bir gazete ne kadar çok dağıtılır ve okunursa ilan ve reklamları da o kadar fazla olur, dolayısı ile getiriside tatminkardır.

Netice olarak uzun lafın kısası bu işte 1. numaralı kilit, dağıtımdır.


İzlenme: 366
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR