MANŞET

YEREL BASIN VE İNTERNET‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


            Sevgili okurlar, yerel yazılı basın bugün hemen hemen tüm medeni ülkelerde çok önemli rol oynar. Her İlçe, köy, kasaba ne varsa yerel basın okur. Bulundukları yerde neler oluyor öğrenmek isterler. Ulusal haberleri ise daha çok görsel basından izlerler. Bunu yaparken yerel basının çeşitliliği ve dağıtımın zamanında ve düzgün yapılamaması nedeni ile çoğunlukla internet'ten okunur. Bugün internetten okunan yerel basın Avrupa'da yaklaşık doğrudan gazeteden okunandan en az %500 fazladır. Bu olguyu Türkiye'de gazeteci dostlarımızın bildiğini veya duyduğunu ben sanmıyorum.  Mesela Almanya'nın birçok yerinde Türk kahvelerinde internetten kopyalanıp yazdırılmış Türk yerel gazetelerini görmeniz mümkün.

Yine örnek olarak birçok Bolu'lunun yaşadığı Almanya'nın bazı ilçe veya köylerinde Bolu yerel gazetelerinin yazıcıdan çıkmış kopyalarını görürsünüz.

Türkiye'de de bilhassa batı bölgelerinde internet kullanımı her geçen gün büyük bir hızla artıyor ve birçok vatandaşımız bulundukları yerin yerel gazetelerini internetten okuyorlar.

Yerel gazetelerin en önemli kısımları şüphesiz ilanlar olup doğrudan orada oturanlara hitap eder. Halk aradıkları birçok şeyi ellerinin altında gibi bulabilirler. Lokal spor haberleri ile bölgelerindeki gençlerin başarılarını izlerler. Bilhassa İlçe ve köylerde öğrencilerin sportif faaliyetleri halk tarafından takip edilir. Bizde ise maalesef spora sadece ulusal basın gerekli önemi veriyor, yerel basında sadece görüntü şeklinde var.

 Bazı ulusal gazeteler birçok İlçelerde ek yerel gazete çıkarırlar ve ücretsiz olarak dağıtımını sağlarlar. Bunların bir kısmı sadece ilanlar içindir ve halka ücretsizdir. İlan verenden para alınır.  Genelde sabah kahvaltıdan evvel gelmeyen gazete, ne gazetesi olursa olsun okunmaz Avrupa'da.  İşyerinde gazete okumak yasak olduğundan işe gitmeden evvel gelen gazeteler kahvaltı sırasında okunur. Ya da emekliler okur.

 Avrupa'da sabah çok erken saatlerde gazete dağıtımını bölgelere ayrılmış olarak Üniversite öğrencileri harçlık çıkarmak için yaparlar. Kendilerine bisiklet veya motosiklet ve yağmurluk verilir, bununla belli bir süre içinde ve trafiğin en az olduğu erken saatlerde gazeteler dağıtılır.

 Çoğunlukla evlerin kapısında ufak bir boru vardır, bu yağmur ve kar'da gazete ıslanmasın diye içine koymak içindir.

Bugün artık dünyanın hemen her yerinde yerel gazeteler çok büyük bir okuyucu potansiyeline sahiptir, dolayısı ile bunun getiriside sahibine geri döner.

Bizde de aynı şekilde olacağından hiç şüphem yok ancak herşey gibi o da hayli zaman alacak.


İzlenme: 801
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR