YENİLMEK VE KAZANMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Yüce Allah insanları başarı ümitleri ile yaratmıştır, yenilgi ümitleri ile değil. Örnek olarak herhangi bir spor müsabakasını gözönüne getirirseniz hepsi, istisnasız kazanmak içindir. Antrenmanlar, hazırlıklar hep kazanmak içindir. Okula gidince hangi derece, sınav veya diploma olursa olsun hep kazanmak ve başarmak içindir.

Savaşlara bakın, insanlar şehit olur, eşini, çocuğunu bırakır ama hedef hep kazanmaktır, yenilmek değildir.

İnsanoğlunun hayatta en önemli hatta sağlıktan bile önemli olan tek şey kazanma isteğidir. Kazanamaz, maaş alamazsanız sağlığınızı bile koruyamayabilirsiniz.

Bir insanda kazanma isteği yoksa veya azalmışsa o zaman en tehlikeli insanlar bu tip insanlardır.

Yenilgi ise insanı geri bırakan, çoğu zaman soğutan ve gelecek nesilleri ümitsiz kılan bir olgudur.

Bugün demokrasi ile yönetilen bir spor kulübünün ekibi veya kişisi her girdiği müsabakayı kaybederse önce antrenör değiştirilir, olmazsa Başkan değişir, yine olmazsa oyuncu değiştirilir. Bunun içinde yıllarca beklenilmez.  Siyasette de devamlı yenilgiye demokrasi diyemezsiniz çünkü demokrasi devamlı yenilgi demek değildir.

Yenilgi insanları soğutur, uzaklaştırır...

Demokrasi ise kazanmak için icat edilmiş bir sistemdir.

Bu durumda CHP'de demokrasi var ama girdiği her seçimi kaybediyor derseniz, alacağınız cevap bellidir.

 

Hiçbir aklı başında ve iyi yönetilen bir topluluk her yaptığı müsabakayı veya seçimi veya referandumu kaybetmek için var olmaz, kazanmak için olur. Devamlı yeniliyorsa ve hiç kazanamıyorsa, o zaman tamamen demokratik ve hukuk kuralları içinde durumu değiştirip başka imkanları deneyip kazanmak için yenilikler arar.

Bundan daha normal de birşey olamaz.

Demokrasi denildiğinde Türkiye ne demokrasinin mucididir, ne de en iyi uygulayanı, o zaman bu işi oldukça daha iyi yapanlara bakıp kendimizi geliştirmemiz lazım.

Genel Başkan ve yöneticilerin işine gelmediği için Türkiye'de parti içi demokrasinin eseri dahi yok. Milletvekili seçimlerinde %10 barajı indirmek isteyenlerin kendi partileri içinde %10 baraj olduğunu da unutmayalım.  

O zaman bu nasıl perhiz, nasıl lahana turşusu???

Siyasi Parti Başkanlarına Padişah gibi yetkiler veriyoruz, sonra da demokrasiden bahsediyoruz...

Herşeyi bir tarafa koyalım bana bugün Türkiye hariç, dünyada demokrasi ile yönetilen ülkeler içinde 8 seçim ve 2 referanduma girip hepsini kaybetmiş ama Genel Başkanlığı kaybetmemiş bir Anamuhalefet Lideri ismi verebilir misiniz?


İzlenme: 315
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR