MANŞET

YENİLİK VE MİLLİ TAKIM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ilk defa bir branşta esaslı bir yenilik cesareti gösterildi. Fatih Terim kendimi düşündü, yoksa yukardan mı talimat geldi bilemiyorum ama büyük bir cesaretle Milli takımı Hrvatlara karşı değiştirdi ve gençleştirerek Avrupa'da yetişenlere yer verdi.

Ben bunu yaklaşık bir sene önce aynen yazmıştım, bir gün Türk Milli Takımının tamamı Avrupa'da yetişenlerden olacak demiştim. Çünkü Türkiye futbolu iyi bilmiyor, öğrenmiyor onun için futbolcu yetiştiremiyor. 2,5 milyon nüfusu olan Türkler arasında Avrupa'da yıldızlar yetişiyor bunun da nasıl olduğunu anlayamıyor veya anlamak istemiyor.

Televizyon ve gazetelerdeki yorumcuları okur veya dinlerseniz futbola ne kadar yabancı olduklarını hemen anlayabiliyorsunuz.

Geçen akşam Hırvatistana karşı Türk Milli takımının 24 kişisinden 10 tanesi Avrupa kökenli idi. Bu yaklaşık yarıya yakındır.

Bugüne kadar Türkiye en sevilen spor olan futbolda doğrudürüst hiç başarı elde edemedi. Bir Dünya 3.cülüğü var o da sadece uzakdoğu takımlarını yenerek ve kura şansı ile. Diğer bütün turnuvalarda ya elemelerde yenilerek saf dışı kalmış, ya da katılıp sonra elenmiş.

Biz başarıya hasret olduğumuz için bazı sporcuları göklere çıkarıyoruz hayallerimizi gerçek sanıyoruz.

Hırvatistana karşı 19 yaşındaki Emre Mor'a biraz daha fazla iş verilseydi belki de tek başına maçı kazanabilirdi. Alman Leverkusen'den gelen Hakan kendisine verilen ağır görevden yorulmamış olsa çok daha iyi oynayabilirdi. Cenk Tosun Frankfurt takımında yetişti ve geleceğin Türkiye gol kralı adayı.

BURADAN ÇIKARILACAK TEK MANA TÜRK MİLLETİNİN GENÇLERİNE GÜVENMESİDİR.

Gençlerine güvenmeyen hiçbir millet başarı sahibi olamayacaktır. 15-20 sene aynı koltukta oturan insanlar o koltuklardan kalkıp gençlere bırakmadıkları sürece başarı gelmeyecektir.

Hırvatistana karşı oynayan Milli Futbol Takımımız bunun en basit örneğidir. ''Efendim tecrübeli imiş'' lafı mazide bile kalmadı şimdi artık bilgi ve tecrübe bilgisayarın ekranında.

Fatih Terim'in futbolu iyi bilmediğini iddia edenlerdenim buna rağmen kendi cesareti mi, yoksa başka bir talimatla mı takımı gençleştirdi bilemiyorum bütün buna rağmen kendisini tebrik ediyorum. Hırvatistan gibi çok kuvvetli bir Avrupa takımı ile onların evlerinde berabere kalmak büyük başarıdır. Bu başarının en büyük sebebi gençlere yer verip burnu büyükleri geri plana itmesidir.

Başarının sahibi Fatih Terimdir. Kendisini tebrik ederim.


İzlenme: 495
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR