YENİ NESİL GENÇLİK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Türkiye'de biz bazı konuları Avrupa'dan 20-30 sene sonra alıyoruz. Nedense birden değişim yapamıyoruz, herhalde bu da eğitim sisteminden geliyor. Yeni nesil gençlik ile ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istedim.

             Tahmini 25 yıl evveldi. O zaman Almanya Başkenti Bonn ve Alman Federal Meclis orada toplanıyor. Meclis Başkanı Bayan Rita Süssmuth, dünyanın en ünlü Genetik Profesörü. O sırada Meclise genç biri girdi, üzerinde bluejeans, ayağında beyaz lastik ayakkabı ve kravat takmamış. Tüm Milletvekilleri kravatlı ve takım elbiseli, Mecliste çalışan personelde öyle.

                Bu genç gitti yerine oturdu. İtirazlar başladı, bağırıp çağırmalar ve bu sırada Meclis Başkanı bu şekilde bir Milletvekilinin Meclise girmesinin saygısızlık olduğunu, çıkıp üzerini değiştirmesini istedi.  Genç Milletvekili ayağa kalktı ve bağırarak, ''Siz benim üzerimde giydiğim elbise ile neden ilgileniyorsunuz, işinizi yapsanıza, ne adamlar var üzerinde son model smoking ama içinde sahtekarlar vardır'' dedi ve çıktı gitti, sonrada aynı gün bir daha gelmedi: 

                Bu adam sonradan uzun yıllar Federal Almanya'nın Dışişleri Bakanı olan Joschka Fischer idi.

               Gençlik artık nasihat istemiyor, emir almak hiç istemiyor.  Avrupa'da yaşlı birisi torununa nasihat vermeye kalktımı alacağı ilk ve en çabuk cevap  ''Senin zamanın çoktan geçti, senin tecrübelerin şimdi geçerli değil devir değişti'' cümlesidir. Bundan dolayıda yaşlılar artık nasihat filan vermezler.

               Biz Türkiye'de gençlere hiç önem vermediğimiz, onları genç, bilgisiz, tecrübesiz ve cahil gördüğümüz için bu durumu kavrayamıyoruz.

               Bugün aşırı fanatikler hariç, Taksim'deki gençlerin hareketinin asıl sebebi budur.

               Aklı başında olan hiç kimse Taksim'de ortalıkta ellerinde komunist bayrakları veya benzer fanatik bayrak ve söylemlerle dolaşan ve bu durumdan faydalanmak isteyenleri tasvip etmez. Yanlız armutla, elmayı karıştırmamak lazım.

               Toplumların kendi gençlerini iyi tanıması lazım, eskiden kalan bayat metodlarla gençleri terbiye etmeye kalkmak hiçbir zaman başarılı olamaz. Zaman iletişim zamanıdır, herkes elindeki küçücük telefonla bile bütün dünyaya ulaşabiliyor, resimler görüp filmler izleyebiliyor.  Bugün Amerika'nın uzak bir köşesindeki Amerikalı arkadaş Taksim'de olanları hemde İngilizce olarak canlı izleyebiliyor.

               En önemlisi içinde olduğumuz iletişim çağının sebep olduğu, gençliğin tüm dünyadaki değişen düşünce tarzını anlayamadığımız sürece sürtüşmeler, kavgalar ve krizler maalesef devam edecek bundan da tüm toplum zarar görecektir, kazananı olmayacaktır.


İzlenme: 1287
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR