YENİ ANAYASA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ''gizli komunizm'' nedir hiç düşündünüz mü? Aslında gözünüzün önünde. Bakınız Rusya'ya Wladimir Putin oturmuş koltuğa kalkmıyor. Göstermelik Medvedev ile bazen yer değişiyor hepsi o kadar. Kimse itiraz ediyor mu? O zaman eski Komunist Rusya ile bugünkü Rusya arasındaki fark nedir?

Bence şimdi daha Komunist Rusya çünkü lider değişmiyor hep aynı.

Demokrasi halkın çoğunluğunun seçtiği yönetim demektir bunu dünyada en doğru yapan ise Amerika Birleşik Devletleridir. Başkan en fazla 2 defa 4 yıl için seçilir ondan sonra adaylığını koyamaz. Demokrasi budur. Yoksa ömür boyu koltuğa yapışmak demokrasi olamaz.

Bizde de etrafa bir bakınız neler göreceksiniz.

Yeni Anayasa diyorlar bence en önemli maddesi bu olmalı. Hiçkimse aynı koltukta belli bir süreden fazla kalmamalıdır işte o zaman ülkenin nasıl hareketlendiğini ve ileriye gittiğini görebiliriz.

Aile şirketlerinde bile baba bir türlü koltuğu bırakamıyor en sonunda ''onursal başkan'' makamı veriliyor gitsin diye, vermeseler belki de gitmeyecek.

Bütün dava koltuğu kaptırmamak...

Bilhassa Müslüman ülkelerde bu böyle. İstifa mekanizması yanlış öğrenilmiş. İstifa edene suçlu gibi bakılıyor ki en büyük yanlış budur.

Normal hayatta 65 yaşın üzerindekilerin heyet raporu ile satış yapmaları öngörülüyor ama diğer taraftan 80 küsur yaşında Milletvekili vardı. O zaman bu Milletvekili her defasında Heyet raporu mu alacak? Çiftçi tarlasını satarken eğer 65 yaşının üzerinde ise rapor alması gerekiyor, Milletvekili en önemli kararlara oy verirken ne gerekiyor? Hiçbir şey.

Anayasa ve yasalar bu gibi çarpuklukları düzeltmelidir.

Bugün Avrupa'da 90 küsur yaşında erkek ve kadın var trafikte araba kullanıyor.

Herkes memnun şikayet eden yok.

Bizde ise trafik yamuk olduğu için herkes şikayetçi.

Halkın şikayetleri çok açık ve belli başta sağlık sonra eğitim geliyor. Yeni Anayasa yapılacaksa mutlaka bunlar düzeltilmeli halkın mağdur edilmesi önlenmelidir.


İzlenme: 759
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR