YASAL SIRLAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Yasal sırlar ile ilgili kanun hazırlanıyormuş. Sevgili okurlar Türk halkının sırları mı kaldı? Bir yere telefon ediyorsunuz hemen ilk cevap ''hizmet kalitesi açısından konuşmalar kayıt altına alınacaktır'' deniyor, size sormuyor bile.  Kayıt altı dendiğinde telefon numaranız kayıt ediliyor, bu da kimliğiniz demektir genelde.

 Geçen gün yazmıştım, bir süpürge makinesi alacak olsanız hemen TC Kimlik numaranız kayıt ediliyor. O zaman bu çıkacak kanun nasıl yasal sırlar ismini alıyor? Sır nedir, kaldı mı?

 Anne kızlık soyadı rezaleti gibi bu da batıdan kopya edilmiş ama bir büyük fark var batıda ''kayıt altına alınmasını istemiyorsanız bire basın, istiyorsanız ikiye basın'' diyor, yani size şans veriyor, burda vermiyor, istesenizde istemesenizde kayıt ediyor.

 

                  Demokrasi ve Hürriyet'ten bahsediyoruz ama ana maddelerini tatbik etmiyoruz hemen çoğu şeyi batıdan kopya ediyoruz. Mesela Anne kızlık soyadı Avrupalılarda hep var ama bizde 1934 ten evvel yoktu.

 Bugün Avrupa ve Amerika'da Polis bir sanığı tutukladığında kanuni haklarını okumak mecburiyetindedir, sonra sadece adı, soyadı, doğum yılı ve yerini sorabilir. Onun dışında sanığın rızası yoksa hiçbir soruya cevap vermez ya avukatını ister ya da susma hakkını kullanır. Polisin bir şekilde sanığın istememesine rağmen soru sorması ve bilgi alması durumunda o Polisin meslek hayatı tehlikeye girer, o kadar ciddidir.  Bizde daha telefonda sormaya başlıyor.

   Birde cahillik örneği bazı telefon konuşmaları var. Bilgi almak için telefon edip soruyorsunuz, sizin isminizi ve soyadınızı istiyor. Benim doğru söyleyip söylemediğimi telefonda bilmiyor sormuş olmak için soruyor.

  Bu da hani geri zeka derler ya, böylesine eskiler onun dik alası derlerdi.


İzlenme: 939
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR