Yasak

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar nerede ise tüm dünya Türkiye'deki Twitter yasağını konuşurken 1970'li yılların sonuna doğru Avrupa'nın en saygın mecmualarından birinde çıkan bir köşe yazısı aklıma geldi. Sizlerle paylaşıyorum;

 

Çeşitli ülkelerden 16 Genetik Profösörüne Birleşmiş Milletler tarafından görev verilmiş. Fransız, Alman ve Türk genetiğini test edecekler ve rapor halinde bildirecekler.  Onlarda toplanmışlar ve ikna kabiliyeti olan bir heyet seçmişler. Birde dipsiz bir kuyu bulmuşlar ve heyete Fransız, Alman ve Türk adayları çağırıp bu kuyuya kendi rızaları ile atlamaya razı etmelerini istemişler. Bunun içinde kendilerine hertürlü maddi ve manevi yetkiyi verdiklerini bildirmişler.  Heyet işe başlamış.

 

Birinci gün Fransız gelmiş. Heyet 4 saat devamlı uğraştıktan sonra ve kendisine zamanın en güzel kadınlarından Brigitte Bardot ile bir gece geçireceği sözü verildikten sonra Fransız kuyuya atmış kendini.

 

Ertesi gün sıra Almana gelmiş. 6-7 saat heyet uğraşmış ancak Alman atlamamış. Bunun üzerine 1 milyon Mark (o yıllardaki Alman parası) bankadan nakit getirtmişler ve Alman da atmış kendini kuyuya.

 

Birgün ara verdikten sonra Türk gelmiş. Türk bir türlü atlamıyor heyeti dinlemiyor bile. Üstelik gülüyormuş. Aradan 12 saate yakın geçmiş ama Türk atlamıyor. Kendisine büyük paralar ve akla ne geldiyse teklif etmişler Türk oralı bile olmuyor.  Sonunda heyet pes etmiş ve başaramamış. Hemen gidip Profesörlere çok uğraştıklarını ama Türk'ün kesinlikle kuyuya atlamadığını söylemişler. 

Profesörlerin başındaki şahıs, "gidin kuyunun başına geliyoruz" demişler. Biraz sonra Profesörler tam kadro kuyunun başına gelmişler. Heyet orda, Türk'te kuyunun başında gülüyor.

Profesörlerin Başkanı , heyete dönerek "kim atlayacakmış kuyuya gösterin bana" diye bağırmış.  Heyet hemen kuyunun başında duran Türkü işaret etmiş. Profesör Türke dönmüş bağırarak  "bana bak sakın atlayayım filan deme bu kuyuya atlamak kesinlikle yasaktır çok ağır cezası var" diye bağırınca, bunu duyan Türk şöyle bir bakar , bıyıklarını sıvazlar ve "ulan bana mı yasak?" der ve kendini kuyuya atar.


İzlenme: 907
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR