YAŞA TAPAN TÜRKLER‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yukardaki başlıkla bir gazete yazısı okudum Almanya'da. Çok ilginç ve bana göre çokda doğru idi. Yazıda Osmanlıların gençleri çalıştırmak ve fazla soru sormalarını önlemek için kendisinden erken doğmuş olanlara saygı duyması ve söylediklerini yapması öğretildiği yazıyordu.  Başka dilde olmayan  Ağabey - Abla gibi sözcükler icad edilmiş ve ağabey ile abla'nın büyük sözü söyledikleri ve bu sözlere itaat edileceği öğretilmiş. Hatta Bayramlarda kendinden evvel doğmuş olanların ellerinin öpülüp başa konmasıda çok küçük yaştan öğretildiği yazılmış.

        Şimdi bu yukarda yazılanlar tanınan bir aile bireyine yapılması halinde çok normaldir ancak tanımadığın birine benden evvel doğmuş diye bu hareketleri yapmanın tamamen yanlış olduğunu yazmış yazar.

Düşünün genç biri otobüste veya tranvayda Bayramda yaşlı birini görüyor ve elini öpüyor veya yerini veriyor ama gerçekte elini öptüğü adam ırza geçmekten hapis yatmış ve yeni çıkmış. Sırf benden yaşlı diye bunu yapmanın doğruluğu tartışılır.

Türk Hava Yollarına bakıyorsunuz 65 yaşının üstünde olanlara %25 indirim yapıyor neden? 64 yaşında ölenlerin şansızlığı mı?

      Hiçbir batı ülkesinde yaşa indirim yok, sadece çocuklara indirim var.

Yaşı kaç olursa olsun geçmişini bilmediğim, tanımadığım bir insana yaşından dolayı yani benden erken doğmuş diye diğer insanlardan daha fazla saygı göstermenin manası ne olabilir?

      Çeşitli yüzkızartıcı suçlardan hapis yatıp çıkmış olan yaşı bizden fazla olan insanlara saygı mı göstereceğiz? Yoksa bunların alnında mı yazıyor suçsuz oldukları, nereden bileceğiz?

     Sevgili okurlar ben dünyayı dolaştım, çok sayıda yabancı ülkede görev yaptım ama tek bir yerde yaştan dolayı saygı ne kendime, nede başkasına görmedim, yaşamadım.

     Türkiye'ye gelince kendi ailemde dahil olmak üzere nerede ise Alman yazarın dediği gibi yaşa tapıyoruz.


İzlenme: 927
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR