Yaş Avantajı

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili Okurlar Frankfurt Almanya'dayım. Frankfurt İl Emniyet Müdürlüğünde arkadaşlarımı ziyaret ediyorum. Eskiden Amerikan işgal kuvvetleri gümrüksüz satış mağazalarının olduğu yere muhteşem bir Emniyet Müdürlüğü dikilmiş.  Küfür ederek yaşlı bir Türk kapıdan geçti, polisler kolundan tutmuşlar götürüyorlar.  Odasında olduğum Emniyet Müdür Muavini Türkçe olduğunu anlayıp banada "gel" diyerek dışarı çıktı ve geçenleri durdurdu. Adam yaşlı belliki en az 75-80 yaşında bir dede.

Götüren iki polis memuru otobüste kendisine yer vermeyen bir Türk aileye küfür ettiğini ve onlarında şikayetçi olduğunu söylediler.  Yaşlı adam hala Türkçe küfür ediyordu mecburen Türkçe konuşup derdini sordum. Bu sefer benim Türk olduğumu anlayınca benden yardım istemeye başladı.  Kendisine olanları sorduğumda otobüste annesi ile yaklaşık 12 yaşında bir çocuğun birlikte oturduklarını çocuğun kalkıp kendisine yer vermediğini ve küfür ettiğini anlattı. Meğer kadında çocukta Türkmüş ve edilen küfürü anlamış ve şikayetçi olmuşlar.  Emniyet Müdür muavinide ne konuştuğumuzu anlamayıp boş bakıyordu. Durumu kendisine kısaca anlattım gülmeye başladı.

Sonra yaşlı adama dilim döndüğü kadar Avrupanın göbeğinde, medeniyetin beşiğinde olduğunu anlatmaya çalıştım. Kendisinin 12 yaşındaki çocuktan çok daha erken doğmuş olmasının bir avantaj olmadığını bunu avantaj olarak kullanmamasını izah etmeye çalıştım. Türkiyede 65 yaşının üstünde heryerde tenzilat bile yapılır ama Avrupada sadece engellilere ve kadınlara saygı duyulduğunu yaşı kaç olursa olsun dünyaya erken gelmesini avantaj olarak kullanamayacağını izah edene kadar akla karayı seçtik.

Alman okullarında bile öğretilir, yaşlı kendi ailenizden ise saygı gösteriniz ama değilse sizden evvel doğduğu için bir saygıyı hak etmez. Bizde ise tamamen tersidir, bunu eskiden Osmanlıardan kalma küçüklere söz dinletebilme için bulunmuş bir çare olarak düşünürler. Halbuki bugünkü teknolojide eski tecrübeler bile artık geçmiyor yenisi bulunuyor.

Arada o kadar büyÜk düşünüş ve mantık farkı varki biz sanki yerimizde sayıyoruz gibiyiz.


İzlenme: 902
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR