YABANCI İŞÇİLER VE MİSAFİRLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar  Türkiye'nin nüfusu yaklaşık 81 Milyon ve Türkiye'de yaklaşık 3 Milyon Suriyeli var. Bunlar kendi ülkelerinden kaçmış olanlar. Büyük çoğunluğu Türk Devletinin himayesinde yaşıyor.

Diğer yandan bakacak olursak Almanya'nın nüfusuda yaklaşık 85 Milyon ve 7,5 Milyon yabancı yaşıyor. Bu yabancıların büyük çoğunluğu çalışıyor ve kazanıyor, belki % 3 kadarı ise Devlet sayesinde geçiniyor.

Bu yabancılara Almanlar "misafir işçi" derler. Almanya'da Sosyal Demokrat Parti hükumeti zamanında bu yabancıların 20-30 yıldan beri çalışmakta oldukları ve misafir denemeyeceği ifade edilmiş ve onların entegre değil artık asimile edilmesi istenmişti. Çıkan bir yasa ile bu yabancılara Alman vatandaşı olmaları imkanı verilmiş ancak bazı ülkelerle çifte vatandaşlık kabul edilmediğinden orjinal vatandaşı olduğu ülke vatandaşlığından ayrılması halinde Alman vatandaşlığına müracaat edebileceği ilan edilmiştir.

Kesin olmamakla birlikte 2017 açıklamalarına göre sadece Almanya'da yaşayan 3,5 Milyon Türk vatandaşından 1 Milyon kişinin Alman vatandaşı olduğu açıklanmıştır. Alman görevliler halen yaklaşık 500.000 müracaatın daha değerlendirilmek üzere sırada olduğunu bildirmişlerdir. 

Bugüne kadar yapılan müracaatlar göz önüne alınırsa gelecek 5 - 10 yıl içinde Almanya'da belki de Türk vatandaşı kalmayacak, misafir işçi sözcüğü de bitecektir. 

Bu durumda Almanların baştan beri söyledikleri asimilasyon en fazla iki jenerasyon sonra tamamlanmış olacaktır.

Almanya'da askerlik, Amerika ve birçok diğer batılı ülkede olduğu gibi mecburi değil ve bedel diye birşey yok. Tam tersi profesyonel askerlik var. Türk vatandaşı olan erkeklerin büyük çoğunluğu bedelli askerlikten faydalanıp 2000,--Euro vermek yerine Alman vatandaşlığına geçip askerlik yapmamayı tercih etmekteler.

Ekmeğimi nerede kazanıyorsam vatanım orasıdır mantığı yerleşmiş durumda.  Bugünkü dünyada bilhassa Orta Avrupa'da ekonomi hemen herşeyin üstünde.

Avrupa Birliğinin Türk vatandaşlarına vizeleri kaldırdığını düşünürseniz çok büyük sayıda genç insanın AB'ye gidip orada bir şekilde kalmak isteyeceği yapılan araştırmalardan anlaşılmış durumda olduğu Alman Büyük Millet Meclisinde bile dile getirilmiştir. Kalmanın en basit usulü evlilikle ve aile birleştirilmesi sureti ile olmakta.

Bilhassa Almanlar dürüst ve tarafsız çalışan araştırma kurumlarına çok kıymet verirler. Yapılan çeşitli araştırmalarda Almanya'da çalışan Türklerin 1970-1980 yılları arasında bilhassa yaz tatillerinde Türkiye'ye gitme oranı ile, şimdiki arasında % 50 yani yarı yarıya azalma olması durumu çok açık olarak göstermektedir. 

Netice olarak çok net olarak görünüş şu ki, en fazla 2 jenerasyon sonra Avrupa'da Türk vatandaşı çok az sayıda kalacaktır.


İzlenme: 153
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR