VİZE KONUSU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben Avrupa Birliğinin Türklerden vizeyi kaldıracağına inanmayanlardanım. Hatta Rusya bile kaldırmayabilir. Bu düşüncemi gece ruyamda değil, birçok saygın Alman ve Rus vatandaşları ile konuşarak aldım.

Rusya uçak düşürme olayına kadar vizeyi kaldırmıştı ama doğruyu söylemek istenirse pişman da olmuştu çünkü Türkler Rusya'da çeşitli ticarete başlamışlar ve vergileri kontrol edilemez olmuştu.

Avrupa ise çok daha değişik düşüncedeler, onlar Türklerin dini inançlarını biraz da gösteriş vesilesi olarak kullandıklarına inanıyor. Herkesin dini inancına saygılıyız ama bunu Allah ile kul arasında olması lazım diyorlar. Örneğin kurbanı canlı canlı bu zamanda kesmelerine hepsi karşı dersem yanlış söylememiş olurum.  Kessinler ama bu zamanda hiç olmazsa bayıltıp bu işi yapsınlar diyor büyük çoğunluk.  Beşyüz yıl evvel bizde hayvanları sizin gibi kesiyorduk ama Allah'ın insanlığa bağışladığı akıl ile teknolojiyi bulduk ve şimdi canlıya acı çektirmeden kesmeyi öğrendik.

Bir de şekilcilik var...Bu gerçekten çok ilginç bir konu. Türkler de, Araplar da şekilciliğe çok önem veriyorlar.

 

Örneğin giyiniş tarzı ile zamana hiç uymayan bir tarz içinde göze batıyorlar. Önünü iliklemek veya ayakayak üstüne atmak gibi...

 

Bugünkü medeniyet insanların dış görünüşü ile değil, içi ile gerçek olduğuna inanıyor, dolayısı ile müslümanların dış görünüşe verdikleri inança dayalı büyük önem yabancıları etkiliyor ve şaşırtıyor.

Yoksa bir cami veya kiliseye gidip ibadet edenlere saygı sonsuz, çoğu yerlere camii yapılmasına müsaade etmişler zaten.

 

Biraz daha politik bulutlara girerseniz o zaman daha da şaşırtıcı oluyor bu düşünce tarzı.

 

Daha evvelsi gün Türk hükumeti ''Yapılanlar müteffiklikle bağdaşmıyor veya AB ile stratejik ortaklığa devam etmek istiyoruz'' gibi resmi ağızdan sözler söylüyor ama düşünmüyor ki daha birkaç hafta evvel resmi ağızdan  ''Nazi tortuları'' demişlerdi. Bu müttefiklikle bağdaşır mıydı?  Türkiye belki unutabilir ama Almanlar bu gibi hakaretleri belki de tarih boyu hatırlayacaklardır.

 

Burada anlaşılan bazı önemli yanlışlıklar yapılıyor sonrada vizelerin kaldırılması isteniyor.

 

Geçen gün yine yazmıştım eğer bir derneğe veya kulübe girecekseniz onların tüzüklerine uyacaksınız.

 

Avrupa Birliğinin Türkiye'den şartları var. Bu şartlar yerine getirilmeden ne vize kalkar, ne de Türkiye AB'ye alınabilir, bu çok kesin ve net olarak defalarca söylendi.

 

Şimdi son söz Türk Hükumetinde evet veya hayır diyecekler ve herkes yoluna devam edecek.


İzlenme: 557
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR