VEFA NEDİR?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Vefa aslında İstanbul'da çok eski bir semttir. Vefa bozacısı ve Vefa lisesi İstanbulda eskiden çok meşhurdu, herkes bilirdi. Diğer yandan birçok insan Vefa denince ilk aklına din geliyor halbuki bence hiç alakası yok, din bir inanç.

 

                 Vefa'nın temelinde sadece tek şey yatar o da Sevgi'dir. Sevgi olmazsa vefa olmaz ve olamaz. Sevgisiz insanın hiçbir şeye vefası olamaz, olur gibi görünür ama aldatmadır.

 

                 Türk Milletinin büyük çoğunluğunun Atatürke vefası var, çünkü o şekilde eğitilmişler ve beyinlerine bu sevgi kazınmış. Diğer yandan kendilerine kanları ile kazanılıp hediye edilen bu vatanı görünce vefasız olmak bence ahlaksızlıktan başka birşey olamaz.

 Diğer yandan insanların bir diğerine olan vefası Türkiye'de diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok çok az. Buna sebep sevginin elsikliği. İnsanlarımız genelde dedikodu sözcüğü altında birbirini eleştirir, bu eleştiri örtülü yapılır, hep yanlışlar ve eksikler aranır. Hoşgörü ve sabır zaten İlkokuldan beri yoktur, öğretilmemiş ve öğrenilmemiştir.

                  Bu durumda nasıl Vefa olabilir?

 

                  Geçen gün bazı dostlarımla dersanelerin kapanması hakkında tartışıyorduk halbuki esas konu dersane veya okul değil sevgi olmalı. Bir genç bütün derslerden ve sınavlardan tam not alsa ve yıldızlı diploma ile mezun olsa bile eğer içindeki sevgi eksikse bu ülkeye veya insanlığa en ufak faydası bile olmayacaktır, tam tersine zararı olacaktır.

 

                  İlim ve Bilim eğer sevginin üzerinde kurulmuşsa fayda sağlar yoksa zararı olur.

 

                  Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde en fazla dava edilen iki ülkeden biri, zaten durum apaçık göstermiyor mu? Biz hala dersanelerle uğraşacağımıza çocuklarımıza sevgiyi öğreten bir eğitim sistemi uygulamalıyız.

 

                  Aksi halde Vefa sadece İstanbul'da bir semt olarak kalacak belki bir gün o isim bile değiştirilecek.


İzlenme: 1406
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR