Uluslararası Af Örgütü‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Uluslararası Af Örgütü dünyada ''Amnesty International'' olarak tanınır. Fevkalade zengin ve sözü geçen bir örgüttür. Maddi olanakları dünyanın her tarafındaki bağışçılardan gelir. Yine dünyada en iyi organize olmuş örgütlerin belkide başında gelir.

Geçen gün bu örgüt Türkiye'ye biber gazı ve diğer bazı araçların satılmasının durdurulmasını istediğini ilan etti.  Bu işten tabii para kazananlar var ve işlerine gelmez ancak bu örgüt çok tesirlidir, bir tarihte Federal Almanya bile ne yapacağını şaşırmıştı bunlara karşı. Küçümsemek büyük hata olur.

Bu örgütün elemanları hemen hemen Avrupa ve Amerika'da her Bakanlıkta var, çoğu zaman Okyanusta balina öldüren Japonların deniz kuvvetleri ile boğuşmuşlar ve sonunda Japonları geri adım atmaya mecbur etmişlerdi. Bu kadar güçlü bir örgütün böyle bir ilan vermesi gerçekten çok önemli.  Daha da önemli olan bunların yakından olanları tespit etmeleri. Şimdi artık iletişim devrindeyiz ve insanlar Amerika'dan oturdukları yerden dünyanın en alt köşesini bile canlı izleyebiliyorlar.

Diğer yandan biber gazına hemen hemen herkes karşı ancak birde karışıklık çıkarmak isteyenler var yani herşeye muhalif olan ve elinde alakasız bir bayrak ile sağı solu yakıp yıkanlar var, onlara ne kullanılacak? Veya nasıl ayırılacak?

Disiplinli bir şekilde sesini duyurmak isteyenlere, kırıp dökmeyenlere, trafiği ve insan akışını engellemeyenlere kimsenin birşey dediği yok ve demokrasinin en önde gelen bir hakkıdır ama ya diğerleri? Polis'in bunları ayırma şansı yok, onlar kendileri kendilerini bu güruhtan ayırmalılar. Aksi halde kullanılan biber gazlı haklı olur.

Haklı eylem yapacak olanlar herşeyden önce etrafa zarar vermeyecekler, sokak aralarında değil, miting yeri olarak gösterilen yerlere çıkarak orada istedikleri gibi dertlerini anlatabilirler ama sokak aralarında esnafın, turistin arasında yapılacak herşeyde haklı olsalar bile haksız olurlar.

 


İzlenme: 890
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR