TV FUTBOL YORUMCULARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eğer bir televizyon programında futbol yorumu yapıyorsanız belki yüzbin veya milyonla genç, yaşlı insanın bu programı izlediğini düşüneceksiniz.

İlk soru bomba gibi düşer, yorum yapacak kadar bilginiz nereden geliyor?  Türkiye Süperligi veya 1.ci ligde oynanan maçları, oyuncuları veya antrenörleri yorumlayarak eleştirecek bilginiz nereden geliyor?

Yani siz örneğin Tıp bilimleri okumamışsanız ve bilginiz yoksa bir hastanenin ameliyathanesinde yapılan ameliyatları eleştiremezsiniz.

Çünkü bilginiz yok. ​  Biraz eğitimi olan birisi sizi dinlemez bile.​

Eski futbolcu olmakta bence kafi değil, o zamanda hangi başarıları elde ettinde şimdi çıkıp Türk gençliğinin önünde eleştiri yapıyorsun? Yoksa  300.000 nüfuslu İzlanda'ya, Arnatvutluğa yenilip eleştiri mi yapacaksın?

Bu gibi ehliyetsiz ve vasıfsız yorumcular futbolu seven Türk gençliğini de yanlış yollara yönlendiriyor.

En basiti televizyonda maç anlatan spikeri bir dinleyin. Devamlı konuşuyor, nefes almadan anlatıyor ama diğer yandan bu maçı herkesin görerek izlediğini unutuyor.  Örneğin korner atılıyor diyor, bunu izleyen herkes zaten ​korner atıldığını ​ görüyor.  O zaman radyo için başka, tv için başka yayın yapacaksın. İkisini birbirine karıştırmayacaksın.

Televizyonda izlediğim futbol yorumcularının büyük çoğunluğu yanlış eleştiri yapıyor ​, hatta​ tahmin ediyorum bazıları bilhassa yapıyor.

Örneğin geçen yıl Fenerbahçe Antrenörü bugün Hollanda Milli Takım antrenörü Dirk Advokaatı eleştiriyorlar. Advokaat bugün dünyanın sayılı futbol otoritelerinden biri, onu eleştirecek bir kişi Türk futbolu içinde yok. ​ Ama bakıyorsunuz gözünü dahi kırpmadan eleştiriyor ve buna inanan cahil zümrede hayli çok.

Çok büyük paralar verip zaman zaman yurtdışından dünya çapında Antrenörler getiriliyor. Örneğin Derwall,  Daum, Zico, Arageones, Del Bosque, Advokaat, Mancini vs. Bunlar dünya çapında antrenörlük yapmış bu işi en iyi bilen kişiler arasında. Bir bakıyorsunuz hemen bunların yaptıkları eleştiriliyor.

Kendileri daha iyisini yapamıyor Arnavutluğa yeniliyoruz veya İzlanda'ya ama bu antrenörleri eleştiriyoruz.

Hiç aynaya bakmıyoruz. ​Yaptığımız iş cahil zümreye gaz vermek ve gaz vererek bir yerlere gelmek.

Bundan dolayı da ülkemizde en çok sevilen spor olan Futbol yıllardır dibe vurmuş durumda. Almanlar 2,5 Milyon Türk işçisi arasından dünya yıldızları yetiştiriyor, biz daha dünya kupasına katılamıyoruz ve eleniyoruz.

Hiç kimse de çıkıp gelin şu işi değiştirelim yarım asırdır bu şekilde ilerleyemedik demiyor.


İzlenme: 470
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR