TUTUCULUK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ulusal gazetelerde okuyoruz İzmir'de İTO Başkanlığı seçimi yapılmış ve 30 yıldır Başkanlık yapmış olan kişi yeniden seçilmiş. Gazetenin diğer sayfasını açıyorsunuz bir sendika 41 yıldır Başkanlık yapmış olan ve artık çekilen kişiye teşekkür yayınlamış.

 

                Bu şekilde bir ülkenin ilerleyebileceği kesinlikle mümkün değildir. Ülkede hiç genç adam kalmadıda bir kişi 41 yıl bir kurumun Başkanı olarak kalacak! Nerede bu ülkenin Üniversitelerinin yetiştirdiği insanlar?  Başbakan'ın en az 3 çocuk yapın dediği gençler nerede?

                41 yıl Başkanlık süresi içinde 35 yaşında biri 76 yaşına gelmiş olacak, o yaştan sonra mı Başkanlığa aday olacak?

 

                Gençlerin önünü kapatırsanız bu ülke bir adım ileriye gidemez, siz gitti sanarsınız ama geri gitmiştir, şimdiye kadar çoğu zaman olduğu gibi.

 

                 Yeni Anayasa yapılacaksa herşeyden önce buna mani olmalıdır. Hiçkimse ama hiçkimse, Başbakan ve Cumhurbaşkanıda dahil 10 yıldan fazla aynı koltukta oturmamalıdır.  Süre en fazla 10 yıl olmalıdır. Ancak bu şekilde gençlere imkan tanınabilir.

 

                 Duyulan biri Ticaret odasını 20 senedir yönetiyor, diğeri sendikayı 41 senedir yönetiyor. Hayret etmemek elde değil. Türkler kendi yetiştirdikleri gençlere güvenemiyor ve tutucu bir şekilde eskisi kalsın diye onlara oy veriyor.

 

                 Elbette diyebilirsinizki üyeler seçtikten sonra kalabilir, işte zaten yanlış burada. O zaman üyeler seçtikten sonra bu işin sonu nedir? Ömür boyu mudur? Dünyanın hiçbir ileri ülkesinde böyle birşey yok. Sadece eskiden komunizmde vardı, tutuculuktan, gençler gelip değiştirip batılılar gibi yapmasınlar diyerek ömür boyu aynı kişiler seçilirdi.

 

                 Bugün Amerika bile Başkan'ını en fazla 8 sene kabul ediyor, ondan sonra bir daha adaylığını koyamıyor. Bizde ömür boyu aylık gelir, padişahlık sanki...Asıl kabahat seçilende değil, seçen mantıkta.


İzlenme: 843
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR