MANŞET

TÜRKLER VE RUSLAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Türkler ile Rusların birbirine ikiz gibi benzeyen bir hususları var. Dünyada hemen hemen başka hiçbir iki ülkede bu kadar benzeme yok.

 

                Ne diye soracaksınız, biliyorum. Ben bu düşüncemi Rus dostlarımada söyledim, önce bir durup düşündüler, sonra haklı olduğumu söylemek zorunda kaldılar. Mal meydanda.

 

                Türklerle Rusların birbirine en çok benzer tarafı çalışırken gülümsemeyi unutmalarıdır. Çalışma sırasında transa geçip bazıları ''küçük dağları ben yarattım'' usulü bakışları bile değişir. Bazıları fırça atarlar. Ama espri yapacak, hem kendi, hem karşısındakini gülümsetecek bir durum yaratmak akıllarından bile geçmez.

                Bu her iki millette de sonuna kadar var.

 

                Almana, İngilize, Amerikalıya, Fransıza, İtalyana, Çinlilere, Kuzeylilere bakıyorsunuz, istisnasız hepsi güleryüzlü. nerede olursa olsun güleryüz gösteriyorlar. Fırsat bulduğunda espriler yapıyorlar. Türk ve Rus ise asker gibi ciddi, hertürlü şaka ve gülümsemeden uzak. Sanki patlamaya hazır gibi.

 

               Bana inanmıyorsanız gidin devlet kurumlarına, hatta özel sektörede gidebilirsiniz ve uzaktan çalışanların suratlara bakın. Eğer gülümseyen bir veya iki kişi görürseniz onlar mutlaka yakın bir arkadaşları veya tanıdıkları ile konuşuyorlardır.

 

               Diyeceksinizki, işyeri gülmek, eğlenmek için değil. Yanlış anlamayın ben eğlenin demedim ama gülümsemek aynen sizin gibi yaradılmış bir insana karşı gösterilecek en büyük sevgi ve saygıdır.

               Türkler ve Ruslar işyerlerinde gülümsemeyi ve hizmet ederken sıcakkanlı olmayı bilmiyorlar. Birine fırça çekmek te ise dünyada eşleri yok diyebilirim.

 

               Uzağa gitmeyin trafiğe çıkın bakın. Kimin kime saygısı var?

               Öğretmenlerimizin herşeyden evvel öğretmeleri gereken insan sevgisi olmalıdır, herşey ama herşey ondan sonra gelir.


İzlenme: 907
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR