TÜRKİYE'DE EĞİTİM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türk öğrencilerin Avrupa'ya eğitim akınları hiç bu sene ki kadar olmamıştı. Avrupa'da akrabaları olanlar sanki hücüm ettiler. Bazı Alman Üniversiteleri İngilizce eğitime başladılar, ücretleri de diğer ülkelere göre çok çok ucuz.

Eğer incelerseniz Almanya'da eğitim sistemi çok daha değişiktir. Her Eyalette ayrı ayrı Eğitim Bakanı var ve Eyaletler kendine göre ayrı eğitim verirler. Yani Türkiye'de müfredat sorununu duyunca insan şaşırıyor, bu kadar basit bir şeyi nasıl bu kadar senedir tam bir şekle sokamadılar diye.

Acaba beceriksizlik mi desek?

Devlet Türk eğitim sistemine çok büyük para harcıyor. Tüm devlet okullarının ısınması, suyu, temizliği, öğretmenleri, hademeleri, gerekli tamiratları devlet tarafından ödeniyor ama hiçbir gelir elde edilmiyor.

Özel okullara gelince Devlet bunlara para vermemek bir yana üstelik vergi alıyor.

Türkiye ilk kurulduğunda okuma yazma çok azmış, birçok okuma yazma bilenlerde arapça alfabeyi öğrenmişler, dolayısı ile hertarafa ücretsiz okul açmak gerekirdi ve açılmış. Şimdi ise devlet bunu özendirmeli ve Özel Okulları çoğaltmalı.

 

Geçenlerde konuştuğum İstanbul Milli Eğitim Müdürü sadece % 2 İstanbul'da Özel Öğretim Kurumu bulunduğunu ve bunu % 7 ye çıkarmaya uğraşıyoruz dedi. Bu yukarı çıktıkça devletin masrafı da azalacaktır.

 

Devletin Türkiye'de Özel Öğretim Kurumları açılması için mutlaka büyük destek vermesi ve bazı kuralları gevşetmesi lazım.

Düşünebiliyor musunuz Avrupa'da eğitim/öğretim gören şu anda onbinlerce İşçi çocukları var, üstüne bir de Türkiye'nin çeşitli yerlerinden giden öğrenciler var, bunlar Türkye'ye döndüklerinden Üniversitelere ayrı bir kontenjandan sınavla giriyorlar. O zaman Türkiye'de müfredatın kıymeti nerde kalıyor?

Haydi bunları da bir kenara bırakın Avrupa ve Amerika'da Üniversiteyi bitirenler ne olacak? Hangi müfredatı okumuş olacaklar?

Yani demek istediğim müfredata takılmayalım ve o kadar da önemsemeyelim çünkü her sene onbinlerce Türk öğrenci yurtdışında başka müfredatlardan mezun oluyorlar.

 

Hükumetin Özel Öğretim Kurumları açılmasını çok daha cazip hale getirmesi lazım. Devletin büyük masrafını hafifletecek bunlar olacaktır.


İzlenme: 474
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR