TÜRKÇE EZAN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar CHP'de eski diplomat olan bir Milletvekilinin söylediği ''Ezan'ın Türkçe okunması'' isteği veya sözü üzerine kendisi Yüksek Disiplin Kuruluna verilmiş. Yani Partiden atılacak, kovulacak veya istifa ettirilecek.

Bu bütün dünyada bilinen bir Türk usulüdür. Birisinin yükseldiğini hisseder etmez hemen bir sebep bulup, bu sebebi abartıp adamdan kurtulmak. Tekrar ediyorum: Bu yalnız CHP'de değil bütün Türkiye'de geçerlidir. Muharrem İnce'yi de kaybedeceğini iyi bilerek Cumhurbaşkanı adayı yapıp uzaklaşmasını sağlamak gibi.

Bu tuzaktan kurtulabilen olursa zaten genelde yükselir...  

Ne imiş adam Ezan Türkçe okunmalı demiş. Ben ilk ve ortaokula giderken bütün Türkiye'de ezan zaten Türkçe okunurdu...Türkçe Kur'an heryerde satılırdı. Yasak filan değildi.

''Tanrı Uludur, haydi namaza'' diye tüm camilerin şerefelerinde günde beş defa duyardık.

Sonra Adnan Menderes Anadolu'dan oy alabilmeyi düşünerek değiştirdi ve Arapça okunmaya başladı.  

Müslümanlık Evrensel bir dindir Araplar için özel bir din değildir, Allah da Arap değildir. Dolayısı ile Allah yalnız Arapça bilir ve mutlaka Arapça dua edilecek diye bir kural da yok. 

Yüce Allah yalnız Müslümanların Allah’ı da değil, Hıristiyanlık, Yahudilikte aynı Allaha taparlar. Dolayısı ile Alman, Almanca, Amerikalı ve İngiliz İngilizce diğer milletlerde kendi dillerinde aynı Allah’a dua ederler.

Allah hepimizin Allah’ıdır hiçbir dinin kendine ait değildir.

Ortodoks dini olan bir Yunanlı arkadaşım Rusya'ya gittiğinde Rusların aynı dinden olmalarına rağmen dualarından anlamaz ve Rumca dua eder.

Ezanı değil Türkçe, İngilizce bile okusanız Yüce Allah'ın anlamayacağını sananlar zaten cahillikten neyin ne olduğunu dahi bilemeyecek olanlardır.  Bugün Hıristiyan dini de evrenseldir ve her ülkede kendi lisanları ile Allaha dua edilir.

Arapça dua edildiğinde heryerde anlaşılırmış  ne demek? Önemli olan herkesin anlaması mı, yoksa sadece Allah'ın anlaması mı?

Şimdi birini, kim olursa olsun, Ezan Türkçe okunmalı dediği için Parti'den ihraç etmeye teşebbüs bile bana göre hem dinimizi bilmemek, hem de Allah'ın sanki başka dil bilmediğini ima etmektir.

21. Asır 2018 yılında ifade hürriyetine bile saygı duyulmadan alınan bu karar acaba  diktatörlüğün CHP'de olduğunu mu gösteriyor dersiniz?.


İzlenme: 508
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR