TÜRK VE ALMAN ANLAYIŞ FARKI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar uzun yıllar Almanya da görev yaptım,  Alman halkının ne düşündüğünü, ana felsefesinin ne olduğunu çok iyi bilirim.  Türk mantığı ile Alman mantığı arasında çok büyük bir fark var. Buna Almanlar ''gece ile gündüz kadar'' derler.

Türk mantığında ''büyük aile'' önemlidir Almanlar da ise tam tersine ''küçük aile''.

Bunun manası şudur; herhangi bir Alman genç eğer okumuyorsa kendi ayakları üzerinde duracaktır. Evini ayıracak, anne ve babasına külfet olmayacaktır. Okuyorsa yine aynı şekilde ailesine külfet olmayacak devlet kendisine ilerde geri ödenmek üzere maddi yardım yapacaktır. Federal Almanya'nın kurucusu Konrad Adenauer halka hitabında ''hepiniz birer bireysiniz, aile ferdlerinden birisinin cebine bakarsanız Almanya büyüyemez, hepiniz ayrı ayrı ayaklarınızın üzerinde durmalısınız'' demiştir. 

Almanlarda anne ve baba, büyükanne veya büyükbaba Türklerde ki kadar önemli değildir. Onların zamanı geçmiş eski bir jenerasyon şimdi ölümü beklemektedirler. Önemli olan ölürlerse mezarları temiz ve bakımlı olsun.

Türklerde ise tam tersi aile çok önemlidir. Büyükanne veya Büyükbabanın olduğu ve tüm ailenin beraber olduğu günler en mutlu günlerdir. Çocuklar ana ve babalarına, büyükanne ve babalarına vefa borçlu olduklarının bilincindedirler. Evlenip çekip gidip aileyi bölmezler tam tersine çıktığı yeri unutmazlar.  ''ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar'' sözü atalarımızdan kalan önemli bir söz olup Türk aile mantığını göstermektedir.

Türk Cumhurbaşkanının televizyonlarda annesinin ayaklarının altını öptüğünü gururla söylemesi Türk Milletinin nereden geldiğinin açıklamasıdır. Türk Milleti bu anlayışın yetiştirdiği bir halktır. Bundan ayrıldığı an herkesin göreceği gibi iyiye doğru gitmeyecektir. 

Afganistan'da ölen Alman askerleri cenaze törenleri televizyonlarda gösterilmez, onlar o mesleği kendileri seçmişler, maaşlarını almışlar şimdi sigorta ailesine hertürlü yardımı yapacak diye düşünürler. Bizde ise bütün bir köy, hatta İlçe halkı cenazelere katılır. Anne, baba, kardeş, akraba, arkadaş şehit'in cenazesi başında gözyaşı döker.

Şimdi detayına inipte gerçekten tam manası ile analiz etmeye kalkarsanız Türk anlayışı Alman anlayışından çok, ama çok daha medeni ve insancadır. Almanın insana bakışı çok daha değişiktir. İnsanı kimseye mühtaç etmez, iş bulur, hukuku tam ve bağımsız olarak uygular ama diğer taraftan aile bağları inanılmaz şekilde zayıftır.

Şimdi bir an Türkiye'ye bakalım önümüz bayram acaba Türkiye'de kaç kişi anne ve babalarını veya anneanne veya büyükbabalarını ziyaret edecek? Veya mezarlarına gidecek?

 

Bence çok çok az. Türkiye belkide kendini yaşatan anlayıştan ayrılıyor maalesef maddeye dönüyor bunu yavaşta olsa görüyoruz. Ama herkesin aynı geminin içinde olduğunu da unutuyoruz.

Bugün Türkiye'nin hali bunu gösteriyor. Büyük aile devri bitiyor ve bu korkarım Türkiye'ye çok şey kaybettirecektir.

Almanlar için madde önemlidir, Türkler içinse aile bağları ve vefa.

Bundan dolayı da Almanlarla Türklerin tam bir uyum içinde olmaları hiçbir zaman mümkün değildir.

Şunu da unutmayalım ''Türk kaşığı ile Alman pisliği yiyen'' de çok insanımız maalesef mevcut.


İzlenme: 761
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR