MANŞET

TÜRK LİRASI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


     Sevgili okurlar Avrupalı veya Avrupalı olmak isteyen tüm ülkeler dahil ben çoğu dünya ülkelerinde kendi içlerinde yabancı para birimi kullananlara sadece Türkiye'de rastladım. Her ülkenin kendi parası var, neden başkalarının para birimini kullansın? Buna öncelikle Maliye müsaade etmez, çünkü vergileri kendi bulunduğu ülke para birimine göre alır.

 

                Türkiye'ye bakıyorsunuz hemen bütün büyük oteller fiyatları Euro olarak belirtiyor. O zaman vergilerinide Euro olarakmı ödüyor derseniz kesinlikle hayır.

                 O zaman neden bu Türk Lirasına düşmanlık veya beğenmemezlik?

 

                 Eskiden büyük enflasyon vardı, gecede yüksek faizler işliyordu ve belkide yabancı para birimi kullanmak işletmeleri kurtarabiliyordu ama şimdi hiçbir şey yok, aslında uzun zamandır yok. Bir otele telefon ediyor ve fiyat soruyorsunuz, verilen meblağ ya Euro ya Dolar.

 

                 Sorduğumda bu işlerle uğraşan bir arkadaşım bana ''Patronaj'' diyordu, yani patron yabancı.  Bana ne yabancı ise, mal Türkiye topraklarında, alıpta cebine koyup götürecek değil ya. Bu yabancı patron Türkiye'ye gelirken gümrükte her istediğini getirebiliyormu? Türkiye'nin kanunlarına uymak mecburiyetinde değil mi? O zaman Türk Lirası neden bu kadar kötülenip Avrupa veya Amerikan parası kullanılıyor?

 

                 Hükumet birçok şeyi yeniliyor, gayretli çalışmalar yapıyor, kurmay adı altında Avrupa veya Amerika'da eğitim görmüş gençler devamlı değişiklikler ve yenilemeler yapıyor. Bu para işinede mutlaka el atmalılar.

                  Ya da yabancı para birimi ile çalışan oteller vergilerini yabancı para birimleri ile ödemeli.

 

                 Sen içinde yaşadığın ülkede para kazanacaksın ama bu parayı sanki kendi parandan utanıyormuş gibi yabancı para birimi ile ilan edeceksin. Ayıptır...

 

                  Burda bir kere daha açık ve net, yanlız birbirimizi değil ülkemizin parasını bile ne kadar küçük gördüğümüz görünüyor.


İzlenme: 817
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR