TÜRK FUTBOLU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Sayın Erdoğan Başbakan olduğunda, eski bir futbolcu olarak bu işe eğilip büyük yanlışı düzelteceğini sanmıştım. Maalesef evvelsi gün Eskişehir'de oynanan Türkiye-Izlanda maçını izlerken çok düşünceye daldım. Bilirsiniz İzlanda'nın nüfusu 350.000 yani Bodrum kadar bile değil, rakibi Türkiye ise 80 Milyon.  Adamlar geliyor ve bizi 3-0 yeniyor. Sanki bir engelliler takımını yenmiş gibi...

İnsaf bre...80 Milyonsun hiçmi futbolcu yetiştiremiyorsun? O zaman bu Milyon Euro'lar nasıl havalarda uçuşuyor?

Bu sporu bu gençlik ve bu halk seviyor. Türkiye'nin her yerinde stadyumlar var, boş arsalarda top oynuyor çocuklar.  Eğer zamanında önem verilip bu işe doğru insanlar tarafından eğilinseydi bugün Güneydoğu sorunu diye birşey kalmazdı. Oralarda dağlarda gezip adam öldürenler belki de futbol oynuyor olurlardı.

Türk futbolu hep tahsilsiz, acemi ve yağcıların elinde kaldı, bugün de aynı durumda bunun tabak gibi resmini Eskişehirde gördük.

Bakın Türk futboluna kaç tane Antrenör, Teknik Direktör Üniversite mezunu var? Haydi onu da geçtik kaç tanesi yabancı futbolu takip etmek ve incelemek için gerekli iyi bir yabancı lisan bilgisine sahip?

İyi futbolcu olmak asla iyi futbolcu yetiştirmek demek değildir. Altyapı çok iyi yabancı lisan bilgisi ister, yabancı teknolojiyi takip ederek tatbik etmek ister. Bunu kim nerede yapıyor?

350.000 nüfuslu ufacık bir toplum geldi ve 80 Milyonluk Türkiyeyi Eskişehirde kendi seyircisi gözleri önünde darmadağın etti. Hani Milyon Euro'ları alıp, Ferrarilere binenleri...

Her zam yapılışında acı ile haykıran bu halka karşı bu paraları bu futbolculara verenlerin hiç mi suçu yok?

Kime sorsanız ''bilmiyorum'' kelimesi lügatında yok Türk Futbolunun. Herşeyi herkesten iyi bilirler, mangalda kül bırakmazlar. Ama İzlanda gibi küçücük bir ada'ya karşı kendi evlerinde 3-0 yenilirler.

Bunlar Futbolcu mu yoksa işi bilmeyen yöneticiler ve kendilerine ''Teknik Direktör'' denilenlerin kendi bilgileri seviyesinde yarattığı ürünler mi ?

Türkiye Futbol Federasyonunu ve tüm Eğitim Dairesi ve Futbolla ilgili herşeyi baştan sona, dibinden en üste kadar değiştirmek ve lisan bilen Üniversite tahsilli gençleri yerleştirmek tek çaredir.

Aksi halde bu kafa ve bu bilgilerle yarın veya öbürgün Avrupa'nın mahalle takımları bile bizim Milli takımı yeneceklerdir.


İzlenme: 463
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR