TÜRK ALMAN DOSTLUĞU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar, çocukluğumuzdan beri Almanlar ile Osmanlıların, daha sonra Türkiye Cumhuriyetinin tarihsel dostluğundan bahsedilirdi. Hatta Türk Ordusunu Alman Generallerin çağırılıp Prusya Ordusu modeli olarak disiplin esası üzerine inşa ettikleri söylenir.

Türk Ordusu bugün dahi dünyanın en disiplinli ordusu olduğunu bütün dünya kabul eder.

İlim adamlarımız Alman Üniversitelerinde okumuş, Alman Mercedes, Volkswagen, Telefunken, Grundig, Siemens, Bosch, Opel ve daha sonra Leopard tankları gibi birçok Alman markaları Türkiye'de hep en önde olmuşlar. 60'lı yılların başında milyonlarla Türk işçisi Almanyaya davet edilmiş ve bugün bile orada çalışıp yaşamaktadırlar.

Almanya'nın Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkileri Amerika'dan çok eski ve çok derindir.

Aramızda Almanya ile tek büyük fark var bu da sistem ve anlayıştır.  Almanlar Hitler döneminden sonra kendi sistemleri ile büyük sıkıntılar yaşamışlar ve sistemi yapabildikleri kadar liberalleştirmişlerdir. Siyasetin hiçbir şekilde ve hiçbir şartta yargıya karışmasını yasak etmişlerdir. Düşünce ve ifade özgürlüğünü tamamen serbest bırakmışlardır...

Bunları yaparken Hitler dönemini göz önünde bulundurmuşlar ve Yahudilere yapılanların bir daha yapılmaması için gereken bütün kanunları çıkarmışlardır.

Bunu bazı dost ülkeler tam manası ile anlayamamaktadır ve suçlulara kucak açtıklarını sanmaktalar. Halbuki bu Alman Anayasası nedeni ile SADECE siyasi suçlular için yapmak zorunda oldukları şeylerdir.  Adi suçlulardan bahsetmiyorum ancak siyasi suçluları Almanya’da cezalandırmak çok çok zordur.

Kanunlar müsait değildir.

Alman Başbakanı ve Cumhurbaşkanının kendileri doğrudan veya aracı ile mahkemelere talimat vermeleri düşünülemez.

Ayrıca Almanlar kolay boyun eğen insanlar hiç değildir...

Siyasette birbirlerine rakip oldukları için söylenenler ve yapılan birçok şey, büyük hakaretler hariç, suç olarak görülmez. Sadece siyasi rekabet olarak görülür, bu gibi durumlarda başka ülkelerden siyasi suçlu olarak gelenler geri gönderilemez.

Çünkü kanunlar buna müsait değildir.

Yani adi suç ile siyasi suç birbirinden çok ayrıdır ve hiç benzemez dolayısı ile siyasi suçlunun iadesi çok çok zordur.

Adi suçlu ise diplomatik ilişkiler devreye sokularak adli yardım talebi ile iade edilebilir bunun için seçilmiş olan Hükümetin veya Başbakanın, hatta sadece yargının onayı bile yeterli olabilir.

Alman yargısı da kanunlara uymak zorundadır ve bu kanunları ancak Federal Meclis çoğunluğu değiştirebilir ki inanılmaz zordur. Alman halkının sarhoşu da, serserisi de, homosu da iş ülkelerine geldiğinde  çok bilinçlidirler ve zaten çok uzun yıllardır koalisyonla yönetilen hükümeti ilk seçimde değiştirebilirler.

Bizdeki gibi seçimlerden önce meydanlarda nutuklar filan olmaz, halk fikrini toplantı ve nutuklarla değiştirmez.

Alman Büyük Millet Meclisinde birbirlerini hakarete varan biçimde eleştiren birçok Milletvekili toplantıdan sonra birlikte yemek yediklerini ve şakalaştıklarını çok defa gözlerimle görmüşümdür. Hiçbir sürtüşme Meclis dışına taşınmaz,

Almanya çok uzun bir süredir koalisyonla yönetilmektedir, bunu demokrasi adına halk istemekte çünkü demokrasi bir uzlaşma sanatı olarak görülmekte ve algılanmaktadır.

Bu bakımdan aramızdaki görüş farkı gece ile gündüz kadar farklıdır.


İzlenme: 150
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri