TÜRK AİLE YAPISI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bu sabah tesadüfen Ulusal bir televizyon yayınında soyadı ''Karadağ'' olan bir hakimimizle yapılan röportajı izledim. Hakim bey çok modern ve herkesin anlayacağı bir dilde ''Türk aile yapısı demokrasiye uygun değildir'' dedi ve bazı örnekler verdi. Mesela bir kadının sorumluları var babası, ağabeysi ve sonra kocası. Onlar namustan sorumlular.

Türk aile yapısı diyerek geçmeyelim, Osmanlı aile yapısıda bundan hiç farkli değil.

 

                 Yazılı ve görsel basından okuyoruz, Amerikalı Sierra isimli kadının Amerika'da 2 çocuğu var ve evli. Tek başına Türkiye'ye geliyor , ne için geliyorsa geliyor, İstanbulda bir Türk erkekle tanışıyor, barda tuvalete girip birlikte oluyorlar. Bu Amerikan aile yapısı için normal olmasa bile çokta anormal değil. Erkek yaparsa kadında yapar mantığı var orada.

 

                  Türklerde erkeğin elinin kiridir, kadının alnına vurulan damga, erkek elini yıkar temizler ama kadının alnındaki damga hep kalır derlerdi eskiden gençliğimizde. Bu edebiyatla büyütüldü Türk erkeklerinin büyük çoğunluğu.

                   Sanki şimdikiler çokmu değişik büyüyorlar?

 

                   Bizde kol ve adale kuvveti önemli rol oynuyor. Harpler dolayısı ile erkekler genelde önplana çıkıyor. Kadın ile erkek arasında adale ve kuvvet farkı öne çıkarılıyor ve kuvvetli olduğu için sanki erkek kadının sahibi ve koruyucusu gibi hareket ediyor.

                    Tüm semavi dinlerine bakarsanız orada da aynısını görüyoruz. kadın Peygamber yok, kadın Papa yok hepsi erkek, çünkü onlar güçlü ve daha akıllı. İster kabul edin, ister etmeyin mantık bu.

                   Osmanlı İmparatorluğunda da kadın Padişah yok, hepsi erkek ama Harem var.

 

                   Türkiye Büyük Millet Meclisine bakıyorsunuz büyük çoğunluk erkek, genel kamuya bakarsanız liderlerin büyük çoğunluğu erkek. Ülkemizde 81 İl'de Vali var, sadece tek bir kadın Vali mevcut.  Bütün bu durumlar erkeğin gözünde kadını zayıf gösteriyor ve himayeye ihtiyacı var olduğu düşünülüp koruma altına alınıyor.

                   Aslında aile yapısının bu şekilde olmasına en büyük etken bunlar.

 

                    Kadın erkekten adale olarak güçsüz. Birçok cahil insan ki bunların arasında maalesef diplomalılarda mevcut kadını zayıf görüyor. Aklın adalede değil beyinde olduğunu düşünemiyor, düşünse bile kadını kötülerden koruyacağına inanıyor.

 

                    Hakim Sayın Karadağ gerçekten harika bir ders verdi televizyonlarda tabii anlayana...


İzlenme: 933
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR