TURİZMDE LİYAKAT

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Turizm Bakanı herhalde duruma benden ve yabancılardan çok daha fazla hakimdirler.

Türk Turizminde liyakat var mıdır?

Bence baştan tırnağa kadar yoktur...

Şöyle dolaşın Marmarisi 1-2-3-4-5 yıldızlı bütün otelleri bakın bakalım kaç tanesinde Turizm İşletmesi tahsili yapmış Müdür veya Genel Müdür var?  Halbuki Türkiye'de çok sayıda Üniversite bu branşta mezun veriyor.

Asıl çok daha başka yerlerde ülkeye faydalı olacak işletme tahsili yapmış olanlar turizmci olmuş ve turizmi yönlendiriyorlar.  Türk Turizm branşının bütün dallarına bakın kaç tane 4 yıllık Üniversitenin turizm branşından mezun olmuş yönetici görürsünüz?

Ben her işi yaparım, slogan bu idi, şimdi 2016 bitti yine aynı slogan.

O zaman bu Üniversiteler, bu hocalar , bu öğrenciler ne diye uğraşıyor ? Bu masraf niye?

Devletin mutlaka bu ve benzer liyakat işlerine acilen el koyması ve yasa çıkartması şart.  Yoksa yarın diş hekimi fıtık ameliyatı yapmaya da kalkabilir.

Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul boğazında ki yapının çok yanlış olduğunu anlatıyordu geçen gün ancak 14 senedir icraatın başında kendisi vardı, herhalde yeni görmüş olacak.   Buna esas sebep inşaatların başında da mühendis veya mimarlar yok müteahitler var. Bunların çoğu ilkokul mezunu, şehirciliğin ismini duymamış insanlar.

Her işi yaparım dedinizmi, hiçbir işi yapadığınız hemen anlaşılır ama bunda hükumetin ve hükumetlerin büyük kabahati var.

Bakınız Almanya bu işi nasıl çözdü; örneğin bilgisizler işbaşına gelmesin diye bir kural çıkarttı, belli branşta üniversite diploması olanlar eğer mezun oldukları branşta çalıştırılırlarsa maaşlarının bir kısmı Devlet tarafından işverene geri ödenecek veya işverene bir vergi indirimi uygulanacak dendi. Bütün işyerleri ilgili diploması olanları işe aldılar.  Yani hep ceza kesmek ile değil cazip hale getirerekte işin iyi yapılması sağlanabiliyor.

O zaman devlet turizm branşlarında 4 yıllık turizm işletmede üniversite mezunu sorumlu çalıştıranın işverenine ufakta olsa bir vergi indirimi yapacağım dese, bu mesleği ülkeye yayar ve kazanan ülke turizmi olur, iş uzmanlarınca yapılır.

Maalesef yanlız turizm değil, herşey bizde o mesleği üniversitede okumamış, başka meslek sahipleri tarafından yapılıyor onun içinde hep geri kalıp, neden geri kaldığımızı bir türlü anlayamıyoruz...

Bekliyoruz belki de dişçi fıtık ameliyatına başlayınca o zaman uyanacağız...


İzlenme: 595
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR