TURİZM VE REFERANDUM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiyeye bugüne kadar en çok turistin geldiği ülke rakipsiz Almanya. Maalesef bugün artık Almanlar Türkiye'yi tercih etmiyor. Akdenizi isteyenler Yunanistan ve adalarına gidiyor.

Türkiye'ye karşı inanılmaz bir uzaklaşma var Almanlarda. Bir referandum yapsanız belki çok acaip neticeler çıkacaktır Türkiye aleyhine. Çünkü Alman hükumeti değil sokaktaki Alman böyle düşünüyor.  Almanların söylediklerine göre son 150 yıldır bu kadar kötü münasebetler hiç olmamış.

Dolayısı ile Turizm bu yaz dibe vuracak gibi görünüyor. Yerli turistle bu açık asla kapanamaz bunu aklı başında olan her turizmci bilir zaten.

Büyük ve çok sayıda (binlerce) turist getiren Kruvaziyer gemileri de Türkiye'yi bıraktılar. Meşhur AIDA gemisi artık Türkiye'ye uğramıyor.

 

Türkiye nüfusu 80 Milyon olunca kendisini dev aynasında görmeye başladı gibi bir düşünce var Avrupalıda halbuki imalat, üretme ve ihracat hiçte iyi değil, bütçe açık veriyor.  Nüfusun 200 Milyon dahi olsa bütçe açık verdikten sonra fazla bir işe yaramıyor.

Turisti tekrar Türkiye'ye getirmek duruma göre hayli zaman alacak gibi görünüyor, borcu olan turizmciler buna dayanabilecek mi, esas soru bu.

Referandum neticesi başta Almanlar olmak üzere tüm Avrupayı yakından ilgilendiriyor. Avrupalı Türkiyeye yatırım yapmış, çok büyük paralar yatırmış, şimdi bu yatırımı yaptığı sistemin değişmesi onları kuşkulandırıyor.

Avrupa'da yapılan araştırmalarda referandum neticesinin az farkla da olsa Hayır çıkacağı ifade ediliyor. Bu bilgiyi dünya çapında çalışan Alman araştırma kurumları bazı gazete ve televizyonlardan veriyor, diğer yandan bir garantisi yok.

Referandum seçim gibi değil, sandıklar kapandıktan sonra çok daha çabuk netice alınacak ve ilan edilecektir.

Evet çıkarsa Türkiye içinde Cumhurbaşkanı çok daha fazla yetkilerle donatılacak ve halkın demokratik desteğini almış olacaktır.

Hayır çıkması halinde halk Cumhurbaşkanının siyasete karışmamasını ve Anayasal yeminine sadık kalmasını istediğini açıkça bildirmiş olacaktır.

Hayırlı olsun...


İzlenme: 512
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR