TURİST GELİR Mİ?‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben buradan aklıma eseni sallayıp sizlerle paylaşmıyorum. Benim bir ayağım Avrupa'da, nerede ise her ayın yarısı orada geçiyor. Televizyon ve basınlarını çok yakından takip ediyorum. Oradan edindiğim bilgileri çoğu zaman burada sizlerle paylaşıyorum veya internet yolu ile gazeteye yolluyorum. Bu ayın sonunda Amerika'ya gidiyorum orada yapılacak Kriminal Seminere katılacağım, daha sonra Hamburga geçip orda da benzer başka toplantılara konuşmacı olarak katılacağım.

Daha geçen gün Alman televizyonlarında sokaktaki halkla röportaj ve istatistik yapılıyordu. Yaz tatili rezervasyon zamanı geldi, nereye gideceksiniz diye sorular soruldu. Tek bir kişi Türkiye lafını etmedi. Sonra röportajı yapan hanım sordu geçen yıl nereye gitmiştiniz diye. Birkaç kişinin verdiği cevap Türkiye idi ama bu sene Türkiye’ye gitmeyeceklerini söylediler. Bunun nedenini soran gazeteciye en önemli ve Almanların büyük çoğunluğunun söylediğini söyledi;

Hergün şehit cenazeleri gelen bir ülkede tatil yapıp eğlenmeye mi gideceğiz?

Bu cevap yeterdi, röportaj yapan hanımda hemen mevzu değiştirdi ve başka şeyler sormaya başladı.

Evet Avrupa böyle düşünüyor. Türk işçileri elbette Anavatanlarına gelecekler o konuda en ufak bir tereddüt yok ama turist olarak 4 kişilik bir aile 14 gün tatil yapmak için uçak, otel vs. ile en az 2-3000,--Euro masraf ediyor bunu hemen her akşam şehit cenazelerinin geldiği bir ülkeye giderek neden harcasın? Eğlenecekleri, rahatça içki içip kahkaha atacakları bir ülkeye gitmeyi tercih ediyorlar.

Bizde herkes herşeyi bilir hiç fikri olmayıp sallayanlar çoktur, yani uzaktan atanlar fazladır. Turizm konusunda da sallayanlarımız çok var. Ama maalesef birçok söylenen doğru değil. İnsanımız işine geldiğine inanmak istiyor.

Önümüzdeki yaz turizm Türkiye’nin her tarafı için çok zor olacak, gerçek budur. Gelecek turist sayısında büyük azalma olacak. Bunu şimdiden görmek zaten mümkün.  Charter şirketleri üstdüzey yöneticileri ile daha 2 gün evvelki konuşmamda Almanya'nın şu anda %50 ye düşük olduğunu belki yaza doğru fiyatlardan dolayı %15-20 daha eklenebileceğini bildirdiler.

Anlayacağınız manzara hiç iç açıcı değil.

Ruslara gelince orası daha sıkı ve basının doldurması ile Türklere eski sevgi ve yakınlık yok. Çoğunluk Yunanistan’ı tercih edecek bu sene ve Yunanlılar kapıda vize sorununu halletmek üzereler.

Turizm bu yaz gerçekten büyük bir sarsılma geçirecek.

 


İzlenme: 776
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR