TRUMP

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika batı dünyasının en yaşlı Başkanını seçti ve yemin töreni ile göreve başladı. Hedef değişim...!  Bu yaşta birisi nasıl değişim yapacak bunu Amerikalı ve diğer ülkelerin bilim adamları soruyor.

 

Amerika 300 Milyon nüfusu ve dünyanın en zengin ülkesi olarak isterse Trump'un devamlı dile getirdiği değişimi yapabilir hatta hiç güçlük çekmez, bazı şeyleri dile getirmek kolaydır da, yapması zordur.

 

Amerika bir Trump şirketi değil, devlet yönetmekle, şirket yönetmek arasında dağlar kadar fark var. Ticarette başarılı olan Trump acaba bu şekilde devlet yönetmekte başarılı olacakmı?  Bence çok çok zor.

 

Muhtemelen Amerika İncirlik gibi dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak üslerden ayrılabilecek. Buralara masraf etmeyecek asker bulundurmayacak.  Yine muhtemelen Nato'yu ya modernize edecek, her üye ülkeden maddi katkı isteyecek.

 

Şahsen Amerika'da bulunduğum süre içersinde konuştuğum kişiler sanki içlerinden geçeni söylediler, müslümanlar ile araya duvar örmekten bahsettiler. Aynı 1945-1990 Komunizm bloğuna olduğu gibi. Bu zaman zarfında Müslümanlar rönesansı yaşayacak aralarında dediler. Buna Trump'un inandığını kesin olarak anlattılar.  Bu düşüncede tek mani olan ülke Türkiye. Yani Hristiyan ve Müslümanların tam olarak coğrafi olarak ayrılmasına engel olan ve Nato üyesi Türkiye.

 

Bir diğer değişim ise Rusya ile yapacağı anlaşmalar. Anlaşılan dünyanın Polisliğinde Rusya ile Amerika birlikte olacaklar ki rakip çıkmasın veya itiraz olmasın.

 

Amerika'ya girişler bilhassa Müslümanlar veya Müslüman ülkelerde doğmuş olanlar için çok daha sıkı olacağı muhakkak, vizeler kim olursa olsun kolay kolay verilmeyecek, sınırlar çok sıkı korunacak.

 

Daha evvelde yazmış olduğum gibi Amerika Cumhurbaşkanı tek başına karar vermiyor, devletin bazı teşkilatları var ve onların başkanları var.  Amerika Cumhurbaşkanı sabah yataktan kalkınca gördüğü ruyasını hemen tatbik edemez, o iş o kadar kolay değildir.

 

Elbette para'nın gücü ölçülemez, Trump inanılmaz büyük işlerde başarabilir ve zamanla bütün dünya şahit olacaktır ancak bir konu var ki Amerika da  şirket yönetir gibi devletin yönetilemeyeceği gerçeği. Sanıyorum bugünlerde Trumpa hertürlü tavsiyeler uzmanlardan geliyor.

 

Trump ne şekilde olursa olsun hukuk yolundan en ufak sapması halinde derhal önüne büyük engeller çıkarılacaktır ve çıkıyor.


İzlenme: 1051
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR