TRUMP VE BÜYÜK YANLIŞ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika batı dünyasının en yaşlı Başkanını seçti ve yemin töreni ile göreve başladı. Bence Amerika belki de kuruluşundan beri en büyük hatalarından birini yaptı. Genç Başkan adayı olmadığı için sırf Hillary Clinton olmasın ve Cumhuriyetçiler gelsin diye Trumpa oy verdiler.

Trump Amerika'ya hiç iyi gelmeyecek göreceksiniz.  71 yaşında birinin yeri Başkanlık koltuğu değil, evinin köşesidir aksi halde dengeler bozulur. Zaten kendisinden 25 küçük bir eşi olmasıda dengeleri zedelemiş durumda. Göreceksiniz Amerika'yı çok iyi tanıyan biri olarak söylüyorum yakında bazı dedikodular başlayacaktır.

Trump'un hem çok zengin olması, hem de yaşı nedeni ile bazı çok önemli kurumlara kıymet vermeyecek ve onlara nasihat vermeye kalkacak bu da hiç iyi olmayacaktır.

Amerika gibi bir ülkenin başına 71 yaşında bir Başkan hiç yakışmıyor. Gelecek seçimlerde 75 yaşında olacak bu da başta gençlere büyük hendikep olacaktır.

Diğer yandan esaslı bir hukuk devleti olan Amerika Birleşik Devletlerine bakacak olursanız 71 yaşında bir insanın sık sık sağlık kontrolünden geçmesi ve akli dengesinin yerinde olduğu kanıtlanması gerekiyor. Ama Amerika Başkanı için bu geçerli değil. Bu da dengelerin bozulması için en önemli sebeplerden başta geleni.

Amerikan halkı beleşe alışmıştır, Çinliler ucuza yapar Amerikalı kullanır.

Geçenlerde Orlando/Florida da Wallmart isimli bir büyük alışveriş merkezindeyim. Bu zincirde 3 milyon insan çalışıyor ve dünyanın en büyük zinciri. Genel Müdürleri ile karşılaştım ve kendisine bir soru yönelttim,  ''mağazalarınızda Amerikan malı, yani Amerika'da yapılmış ne var'' dedim bana bakıp gülmeye başladı sonra ''hiçbir şey'' dedi.   Yani herşey Çin veya Hindistan hatta Bangladeş ve diğer ülkelerden ucuza yaptırılıyor. Meşhur Amerikan General Electric buzdolabı bile Çin'de yapılıyor.

25 dolar verdinizmi koca arabanın benzin deposu doluyor.

Bu kadar beleşe alışmış Amerikalıyı sen nasıl fabrika açıp mal üretmeye başlatacaksın ? Ayrıca üreteceği mal kaça malolacak? Çin'de yapılandan 10 misli daha pahalı olur.

Meksika sınırına duvar çekecekmiş, Amerika'da milyonlarca evli ve oturan Meksikalı var onlar herzaman ülkelerine ve atalarına bağlılar koparmak mümkünmü?  Siz Almanya'daki Türkleri Türkiye'ye gitmeyi yasaklayabilir misiniz?

Şu anda bile Amerika kaynıyor dersem abartmış olmam sanırım yakın zamanda birileri Trumpa fazla konuşmamasını ve tehditler savurmamasını kulağına fısıldar.

Aybaşından itibaren Amerika'dayım oradan durumları gerektikçe sizlerle paylaşırım.


İzlenme: 602
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR