TRUMP SÖYLEDİKLERİNİ YAPAR MI?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar size hemen baştan söyleyeyim yapamaz. Amerika'da diktatörlük yoktur ve Başkan her istediğini yapamaz. Seçim konuşmalarında söylenen birçok şey olur ama bunun hepsi yerine gelmez.

Amerika'da Başkanı yönlendiren çok güçlü mekanizmalar vardır, bunlar bir şekilde tavsiye ederler ve Başkan onların dediğini mutlaka yapar. Bunlar Trumpu Başkan adaylığına getiren ve maddi destek veren dünyanın en büyük bazı firmalarının Yönetim Kurulu Başkanları veya o seviyede olan isimleri duyulmamış kişilerdir.

Başkan kafasının dikine gidemez çünkü kendi danışmanları buna izin vermez.

Bir cümle vardır "İsrail küçük Amerika'dır" derler bazı bilmeyenler ama bilenler ise "Amerika büyük İsrail'dir" derler elbette ikincisi doğrudur.  Amerikan politikasında İsrail'in en ön planda oluşu ve etkisi inanılmaz büyüktür.

Bu neden ve nedenlerle Amerika birçok şeyi İsrail'in menfaatlerine uygun şekilde yapmaktadır ve de yapacaktır.

Türkiye aynı zamanda İsrail'in de çok sevdiği ve kendinden yana olmasını istediği belki de tek müslüman ülke. Son zamanda araya bazı şeyler girince İsrail Mısıra yönelmişti ama şimdi yeniden Türkiye ile ilişkiler genişliyor. Türkiye'nin Yahudilere karşı tarih boyunca ayırımcı olmaması, gerektiğinde onları bağrına basması Yahudiler tarafından hiçbir zaman unutulmaz. Onun için de Türklerin yeri ayrıdır.

Şahsen Trump politikalarından Türkiye'nin zararlı çıkacağını sanmıyorum.

Ortadoğu'da ne olur? Bence Trump politikası ile Ortadoğu sorunu çok çabuk sonlandırılır.  Aslında buna Trump değil Cumhuriyetçi Parti politikası demeliyiz. Trump Obama gibi sosyalleşip oturup sohbet edecek bir tip değildir. Olmuyorsa hemen ordusunu harekete geçirip ezme ve işi bitirme yönüne gidecektir. Bence çok insan ölebilir ama Ortadoğu karışıklığı İsrail'e zarar vermeyecek şekilde birkaç yıla kalmaz tamamen biter.

Burada veya görsel ve yazılı basında hep "Trump Politikası" diyoruz ama Trumpu oraya getiren Cumhuriyetçi Partidir ve Trump kendine verilen bazı danışmanları ile konuşup, anlaşmadan hiçbir şey yapamaz. Amerika uzaktan göründüğü gibi "tek adam" ile asla yönetilmedi ve yönetilemez. Trump sadece Amerikan Yönetiminin öne çıkarılan seçilmiş temsilcisidir.

Diğer yandan Amerikan ekonomisini de yukarı doğru canlandıracak Çin'e de bazı mesajlar verecektir. Ancak Amerika'da Çin'de ki gibi çalışacak eleman sayısı yoktur. Amerikalı lüksü ister, ucuz çalışmaz Çinli gibi,  onun için Çin Amerika ve Dünya'nın imalatçısı durumunu muhafaza edecektir.

Netice olarak fazla bir değişiklik olacağını sanmıyorum.


İzlenme: 672
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR