TRAFİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 15 Temmuz'da bir darbe girişimi yapıldı ve halk tarafından püskürtüldü. Sonra duyuyoruz ki 240 kişi ölmüş ve bin üzerinde yaralı var. Çok üzgünüz tüm ölenlere rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar.

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Boğaziçi köprüsünün isminin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştiriyor. Bunu da saygı ile karşılıyorum. Şehitler için İstanbul ve Ankara'ya iki abide yapılacağı ve üzerine tek tek şehitlerin isimlerinin yazılacağı bildiriliyor. Buna da büyük saygı duyuyorum.  Bu konuda yapılacak bu gibi vefalı her şeye halkımız destektir, hiç şüphe yok.

Diğer taraftan birde soru sormak isterim. Hükümetimiz Türkiye'de bir yıl içinde kaç bin kişinin trafikte vefat ettiğini mutlaka biliyordur. Yaralıların da adetleri bellidir.

O zaman hükümetimiz bu trafiği düzeltip ölü sayısını da acaba düşüremez mi?

Çünkü bu iş darbeler gibi 20-30 yılda bir değil, her yıl oluyor, her yıl bu kadar insanımızı kaybediyoruz veya sakat kalıyorlar. Darbe girişimini önleyen halk bunu önlemesi mümkün değil, bunu önleyecek tek yer  hükümettir.

İsterse Hükümetimiz bu trafik cinayetlerini kanun hükmünde bir kararname ile derhal önleyebilir.

Yollarda park eden tüm arabaları yasak edin. Bütün müsait boş arsaları park yeri ilan edin ve aynı güvenlikçiler gibi istihdam yaratıp resmi üniformalı park bekçileri oluşturun. Tüm caddeleri ve sokakları park yeri olmaktan kurtarın. Bakın göreceksiniz trafik İstanbul'da akacak, sigortalar bile zam yapmaktan kaçınacaklar.

Bugün dünyanın teknoloji harikası olan sürat radar kameraları yerleştirin, silahla bile kırılması imkansız olan bu kameralardan sadece Almanya'da 27 Milyon'un üzerinde var. Sokaklara iptidai kabartma taşlar veya engeller gibi bizi geri kalmış gösteren sistemi  kaldırın teknolojiyi kullanın çok daha ucuza gelecektir.  Bugün Avrupa'da bütün trafik bu kameralar tarafından kontrol edilir. Çektiği resimler anında merkeze gider.

Şehirlerarası yollara trafik sürat kısıtlama tabelaları koyup kimsenin uymadığını görmek yerine kameralar koyun ve trafik kurallarına uyulmasını sağlayın. Bu kameraların satın alınması için verilecek para hiç tahmin ettiğiniz kadar çok değildir.  

Her yıl trafikte ki yüzlerce/binlerce ölü ve yaralıyı bazı kesin kararlar alarak kurtarmakta darbe yolunda ölenlere yapılan vefakarlık kadar Hükümetimizin görevi olmalıdır diye düşünüyorum.


İzlenme: 697
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR