Trafik

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar her akşam ulusal televizyonlardan trafik kazalarını ve ölü adetlerini dinliyoruz, üzülünmeyecek bir durum değil ancak maalesef sürücülerimize trafik kuralları öğretilmiyor.  Yeni ehliyet alacak olanlara belki öğretiliyor ama almış olanların birçok şeyden haberi yok.

Ülkede asıl el atılacak kurumlardan biri ve en başlıcası sürücü eğitimleri ve sınavları. Nasıl araç muayene istasyonları özelleşti ise bunlarında mutlaka özelleştirilmesi lazım.

Devlet bir ara Trafik Müfettişleri tayin ediyor, böyle veya benzer hatalara mani olmayı düşünüyordu, herhalde o işte diğer birçokları gibi doğmadan öldü.

Daire trafiğini bilenin Türkiye çapında çok az olduğu anlaşılıyor. Halbuki tüm batı ülkelerinde yol hakkı dairede olan araçtadır, diğer hepsi beklemek zorunda. Bizde ise tamamen tersi. Muğla'ya gidin Üniversiteyi geçtikten sonraki dairede görün, kimsenin umurunda bile değil trafik kuralları, ya da bilmemezlikten. Üstelik birde yanlış yapıp küfürleşenler bile var. Bu yanlız bu dairede değil, trafik lambaları ile yönlendirilmemiş tüm dairelerde aynı.

Batı ülkelerinde olduğu gibi trafiğin hızını düşürmek için mümkün olan her yere daire trafiği yapılıyor ama dairede kimin yol üstünlüğü olduğu yeterli olarak öğretilmiyor. Yukarda da yazmış olduğum gibi yol üstünlüğü dairede olanındır, daireye girende değildir.

Aydın-İzmir otoyola bakıyorsunuz ortalama 100 arabadan belki 98 tanesi 3 şeritli yolun en sol veya orta şeridinden gidiyor, en sağ şeriti hiç kullanmıyor. Sorduğunuzda oranın ağır vasıtalara ait olduğunu söylüyor.  Halbuki öyle birşey olsa karayolları işaretler ve bilgi verir ama nereden çıkarılmışsa en sağ şerit ağır vasıtaların iddiası var. 

Buna benzer ihlaller Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde eskiden oluyordu ama görevlendirilen trafik polisleri ağır cezalar kesmeye başlayınca herkes sağdan gitmeyi öğrendi.  Bizdeki gibi radarla hız ölçmekten çok daha faydalıdır kuralları öğretmek.

Benim şahsi kanımca ve Avrupa'daki gördüğüm ve yaşadıklarıma göre sürücü eğitim ve sınavlarının yakın bir zamanda özel sektöre geçmesi gerekir, aksi halde keşmekeş devam edecek, ölen ve yaralanan daha da artacaktır.


İzlenme: 1270
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR