TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLDÜ?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 60 lı yılların sonunda Batı Almanya'da otobanlarda ve diğer yollarda çok büyük zincirleme trafik kazaları oluyordu. Yıllık ölüm ve yaralı sayısı tarihte hiç olmayan kadar çoktu. Halk şikayetçi idi.

Tabelalar koydular olmadı, Trafik Polis kontrolları koydular olmadı, radarlar yeni başlamıştı hukuken itirazlar oldu yine olmadı.

Birgün baktık Trafik Polisi sivil arabalarda geziyor, plakasını da hemen her hafta değiştiriyorlar. Onbinlerce sivil trafik Polis arabası. İçinde 2 kişi var ve birinin elinde dur işareti. Pencereden çıkarıyor ve durduruyor. Arka camında bir perde var ve arabayı kullanan düğmeye basınca perde kapanıyor ve dışardan ''Polis'' okunuyor.

Hiç ummadığınız yerde bu araba sizi durdurup ağır cezalar kesebiliyor.

 

Baktık Batı Almanya'da trafik kazaları ve suçları inanılmaz derecede azaldı.  İtiraz edilmedi mi? Elbette edildi, muhalefet partileri bunun hukuka uymadığını söylediler, Parlamento da sayısız münakaşalar oldu ve sonuna Alman Şansölye ''insan hayatı kurtarmak için yapılan herşey hukukidir'' dedi ve iş bitti.

Bugün dahi Almanya'da sivil gezen trafik Polisleri var. Kazak giyiyorlar, durunca dışarı çıkarken şapkalarını takıyorlar. Bugün Almanya'da tahminen 10.000 tane sivil trafik polis arabası dolaşıyor hergün. Milyonlarca radar cihazı hariç.

Ayrıca trafik cezaları çok can yakıcı ve insanı tövbe ettiren cinsten.

Zaten cezanın hafifi olmaz çünkü ismi ceza. Sen adamı 37 gün misafir et cezaevinde sonra sal dışarı üstelik kendi avukatı ruh hastası desin. O zaman bu ruh hastalarını aramıza salmaya kimin hakkı var. Bunun da düşünülmesi gerekmez mi?

Bakın Sevgili okurlar bir referandum yapılsa bence %90 üzerinde insanımız bu tip suçlara çok ağır cezalar ister. Biz ise salıyoruz anlaşılan kanunlar müsait değil tutukluluğun devamına.

Bugün en ağır ceza okkalı bir para cezasıdır, asla hapis cezası değildir. Bakınız bugün Avrupa Cezaevlerinde para için hapis yatan o kadar çok Türk var ki.

Hapis yatmaya razı ama para vermeye razı değil.

Adamlar her köşebaşına radar cihazını yerleştirmiş, birde Polisi sivil gezdiriyor buyrun kuralları ihlal edin de görelim. Ederseniz de elinizi cebinize çok derin sokmalısınız, bir daha tövbe edecek kadar derin.


İzlenme: 1009
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR