Trafik Radarları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar batı medeniyetinde trafik sürat kontrol sistemi değişiyor. Bunu gözlerimle görerek yaşadım. Şimdi artık otoyollara, uzun yollara değil şehir içersine radarlar yerleştiriliyor.  Hani bizim sokaklara yaptığımız kaldırım benzeri engeller veya demir kabartılar artık tarihe karışmış.

Radar cihazını bir direk koymuş ve tepesine monte etmiş. Kırmızıda geçeni de, belli bir süratin üstünde gideni de çekiyor ve anında polis trafik merkezine internet ile yolluyor. Bu cihazı taşla veya silahla kurşun atarak kırmanız imkansız çünkü kurşun geçirmez. Sokaklarda engeller yok tertemiz ve açık, kesene güveniyorsan gazla diyor. İnanılmaz büyük paralar toplamışlar ama şimdi bayağı düşmüş, dikkat edip sürat yapılmıyormuş.  Bu alışkanlıklar kendini uzun yolda da belli ediyormuş.

Bizdeki gibi yola ters taraftan yüzü size bakan radar arabaları antika olmuş zira bir çok cep telefonu programları veya navigasyon cihazları bunları evvelden haber veriyor. Diğer yollara monte edilen radar cihazları sadece sürat yapıldığında veya kırmızıda geçildiğinde çalıştığı için evvelden haber alınması imkansız.

Geçen gün eyalet parlamentosu kararı ile tüm eyalette 400 ayrı yerde trafik kontrolü yapıldı. Otomobil, motosiklet, bisiklet herşeyi durdurup kontrol ettiler bütün gün boyunca. Bisiklet deyip geçmeyin ehliyet yok ama kask giymek zorunlu aksi halde iki kask

parası cezası var. Birde bisiklet yolundan gitmemeninde ayrı cezası var. Bisikleti kullananın yaşı küçükse ceza ebeveyine kesiliyor.

Baktımda bizim Marmaris'teki motosikletleri düşündüm, gülsem mi, ağlasam mı inanın karar veremedim.


İzlenme: 1364
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR