Trafik Kazaları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili Okurlar geçtiğimiz Bayramda yine müthiş şekilde trafik kazaları, ölü ve yaralılarla doldu.  Radyo, televizyon ve yazılı basın bunu evvelden ihtar etmişti, dikkatli olunması ve kazalara mahal verilmemesini bildirmişti, buna rağmen sanki kimse kulak asmadı ve sokaklar ceset ve yaralı doldu.

Trafik Polisinin yollarda radarla hız kontrolü yapmasının faydası nedir? Bence hiç faydası yok, abesle iştigal. Bu iş pusuya yatıp hızlı gidenden para almakla önlenemediğini yıllardır hala anlayamadık, anlasaydık bu ölüler olmazdı.  Bu iş yanlız ve yanlız eğitimle olur. Herşeyden evvel sürücü kurslarını ele alıp tamamen değiştireceksiniz. Araç muayenelerini nasıl özelleştirdinizse sürücü kurslarınıda özelleştireceksiniz. Şartlar, kurallar koyarak sürücü kurslarının Avrupa'daki gibi çalışmasını sağlayacaksınız. Yoksa sokaklarda trafik cezası kesmekle bu iş çözülseydi şimdiye kadar bırakın çözülmesini hiç olmazsa azalırdı ama tam tersine çoğaldı.

Türkiye'de çekirdeğine inilmeden çözülmeye uğraşılan hiçbir sorun çözülemez zira hepsi üstüste bindiği için nasır tutmuş durumda.  Biz kolayına kaçıp hız radarları ile para topluyoruz ama bir faydası olmadığını göremiyoruz.

Türkiye boyuna araç ithal ediyor ve kendisi montaj yapıyor, ülkenin sokakları ve yapısı bu kadar araca müsait değil. Trafik artık oyuncak gibi olmuş bilhassa ülkenin 1/5 kapsayan İstanbulda. Kimin ne yaptığı bile belli değil. Şimdi daha fazla yollar ve köprüler düşünülüyor ama bu yollardan sonra bir yerde herşeyin tıkanacağı kesin.

Küçücük Marmarise yaz aylarında bakınız, burda bile trafik zaman zaman İstanbulu andırıyor. Ne kurala dikkat eden var, ne trafikten çekinen. Kırmızıda geçenmi ararsınız, sollanmayacak yerde dalıp sollayan mı.  Ana caddelerde para ile park edildiğinden, herkes ara sokakları doldurmuş, hatta tıkamış. Marmaris'in iç sokakları araba mezarlığı gibi.  Türk halkı kuraldan hoşlanmıyor, bilhassa gençler kuralı gördülermi, bir fırsatını bulup delmek için nerede ise sabırsızlanıyorlar.

Bütün bu gibi kural ve kanun içeren herşeyin çekirdeği cezalarda değil, kontrol ve eğitimde yatıyor. Çocukların kafasını bir sürü palavra dersler ile dolduruyoruz ama en önemli olan hayat okulu derslerini öğretmiyoruz.


İzlenme: 1401
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR