TL'YE DÖNÜŞ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak'ın bugün televizyonlardaki demecini büyük memnuniyetle dinledim. Yeni Yasa artık Türkiye'de dövizle satış, kiralama, borçlanma olmayacak şeklinde çıkmak üzere.

Bunu Marmaris ve diğer yerlerde yıllardır birçok k işi yazdı. Oteller, marinalar heryer dövizle fiyat veriyordu, bugünde aynı şekilde veriyorlar.

Herşeyden önce psikolojik olarak Türk Lirasını müşterinin duymasında büyük fayda var, aynı zamanda finansal olarak da 100 dolar ile karşılığı olan 640 liranın  işitme farkı çok önemli.

İşin gerçeğine bakarsanız piyasalarda kimin eli kimin cebinde belli değil. İsteyen istediği döviz miktarı ile malını satıyor veya kiraya veriyor. O zaman vergilerini de aynı dövizle ödemeleri gerekmez mi?

Alırken döviz,  verirken TL.

Bizim hükümetler hep ağır ağır uyanıyor. Bu kanun şimdi değil 30 sene evvel çıkarılmalıydı...

Dünyaya bakıyorsunuz Türkiye'den başka hiçbir ülke yok ki fiyatları yabancı para ile olsun. Gidin Fransa'ya, Amerika'ya, İngiltere'ye, Yunanistan'a veya istediğiniz ülkeye Marina ve Otel fiyatları kendi paraları ile ilan edilir. Bizde ise TL'nin adı bile geçmiyor hatta bazıları Euro ve Doları beğenmeyip İngiliz Sterlini olarak ilan ediyor.

Türk hükümetinin bu kararı geç olmasına rağmen bence çok doğrudur.

Ya da bu karardan memnun olmayanlar için ilan ettiği dövizle vergi ödeme şartını koyarsın, o zaman istediği para ile kiralayabilir veya satabilir ama vergileri de aynı dövizden ö der.

İnternete satış ilanlarına bir bakıyorsunuz sanki yabancı ülkedesiniz herşey yabancı para ile.

Düşünüyorum da AB'ye girsek ne olacak o zaman Euro'yu beğenmeyip bu sefer Japon Yeni olarak fiyat verebiliriz.

Kanunlar çıkarılırken iyice didik didik edilmeli ve işin boşlukları tespit edilmeli, yoksa kanun çıkardım diye kanun çıkarılırsa bu tip kanunları delecek olan çok adam olur.


İzlenme: 227
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR