TL VE DÖVİZ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar burada defalarca yazdık bakın bütün otellere hepsi dolar veya euro fiyat veriyorlar. Tekne kiralamaya kalkın, ne teknesi olursa olsun mutlaka euro veya dolar fiyatı veriliyor. Hatta o zaman vergilerini de aynı dövizle vermeliler diye de yazdık. Şimdi ise Sayın Cumhurbaşkanı TL ile iş yapılmasını istiyor.

Buna asıl sebep TL sının stabil olmayışı ve devamlı değişmesi. Ben hiçbir otel veya yatın TL ile iş yapacağını sanmıyorum aksi halde TL nin düşmesi ile büyük kayıplar oluşur ve bunu risk edemezler.

Dünyanın hiçbir ülkesi dolar dışında bir para birimi ile petrol alamaz çünkü dünyada o kadar fazla basılmış para birimi yoktur.

Çarkları döndüren en önemli para birimi başta dolar sonra euro olduğunu bugün çocuklar dahi biliyor. Bu yanlız Türkiye

için değil bütün dünya için aynı. Köprü geçiş ücretlerini dahi dolara göre ayarlandığını bildiren bir hükumet varken  durupta birden herşeyi TL ile yapalım demek ne kadar başarılı olur veya başarı getirir?

Spor kulüpleri de aynı durumda, siz hangi yabancı futbolcuyu TL ile transfer edeceksiniz? Veya maaşını TL ile vereceksiniz? Tek bir kişi bulamazsınız bunu kabul edecek.

Bugün Avrupa ve Amerika'da yüzlerce Banka TL yi almıyor ve bozmuyor.

Bence bu işe başlarken önce tasarruftan başlamak lazım çünkü sayın yetkililerin altında milyonlarca euro ile Türkiyeye sokulan Mercedesler var, aynı işi yapan yerli arabalar varken bu da halka örnek olmalı. 3 milyon Suriyelinin beslenmesi var, acaba aynı şey olsaydı Suriye bu kadar Türkü alır mıydı? Bence almazdı.

Mantıken dövizle satış yapandan dövizle vergi almak doğru olur yoksa döviz bozdur demekle hiçbir şey değişmez.


İzlenme: 678
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR