Tıp ve Basın

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


rn

Bir Tıp doktoru yıllarca okul sıralarında dirsek çürütüyor ve bir mesleği öğreniyor. Bu meslekle insanlığın hizmetinde çalışıyor. En kutsal mesleklerin belkide başında.

rn

Gazetelere, televizyonlara bakıyorsunuz yine aynı doktor vatandaşlarımızdan bazıları halka iyilik reçeteleri sunuyor. Okuyan sağlam insan bile bazen okudukça kendini hasta hissediyor.  Zira dünyanın her yerinde bilinen tek şey var o da doktorun hastanın hastalığını anlaması için bazı muayenelerini yapması gerektiği. Bunu yapmadan kocakarı nasihati gibi tepeden inme tavsiyeler ne kadar doğrudur?

rn

Ya gazeteler ve televizyonlar başka şey bulamadıkları ve yer doldurmak için doktor kardeşlerimizi kullanıyor, ya da doktor kardeşlerimizin çok boş vakti var.

rn

Sabahları ulusal gazeteye bakarken hergün çarşaf gibi sayfa tamamen bir doktorun genel teşhisleri ile dolu. Güzel de halk bunu okuyunca ne yapması bekleniyor? Kendikendini muayenemi edecek? Yoksa okuduklarına göre mi yiyip içecek?

rn

Bir doktorun hastayı muayene etmeden söylediği şeyler herkes için geçerli olamaz, bu mümkün değil. Doktor hastayı görmeden, muayene etmeden yol göstermemesi gerekir. O zaman iş kocakarı muayenesine döner. Genelde birçok hastalığın insanlarda değişik reaksiyonları vardır, herkeste aynı olması beklenemez.

rn

Günlük gazetelerde bu şekilde yazılar Avrupa Birliğinde kesinlikle yasaktır. Bir doktor ilan dahi veremez, rekabete giremez, kendini tanıtmak için reklam şeklinde ortaya çıkıp nasihatler veremez. Bizde çeşitli sebepler ileri sürerek tanınma yoluna gidiliyor.            

rn

Bir Tıp doktoru fazla boş vaktini değerlendirmek için gazetelerde köşe yazısı yazabilir ,  ama hastalıkları ve tedavi şeklini anlatarak insanları korkutarak değil bunu hastanede veya muayenehanesinde yapmalıdır.

rn

Ulusal gazetelerde çarşaf gibi sayfalarda kendi reklamını yapan doktorlar var. Halka anlatmaya çalıştığını sandığı hastalıkları muayenehanesinde anlatsa sanırım insanlığa daha faydalı olacak.  Yoksa artık gazeteler seyyar hastane diye satılacak.

rn

Bu şekilde okuyanda bir korku ve şüphe uyanıyor ki bu çok yanlış.  


İzlenme: 846
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR