TELEFON KONUŞMALARINI KAYIT ALTINA ALMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


 

Sevgili okurlar Türkiye'de Telefonla hemen her aradığınız yerde daha konuşmadan ''konuşmalarınız kayıt altına alınmaktadır'' veya benzer talimatlar veriliyor.

 

Bizler yine kış uykusundayken Avrupa Birliği Avukatlarından bazıları bunun için mahkemeye başvurdular ve davalarını kazandılar.

Uzun bir süreden beri  Avrupa'da ''konuşmalarınız kayıt altına alınabilir, kabul etmiyorsanız sıfıra , ediyorsanız bire basın'' şeklinde çıkyor ve sıfıra basıldığı takdirde konuşmalar kayda alınmıyor. Alınsa da hiçbir şekilde geçerli sayılmıyor.

 

İşte size en basit adalet örneği.

 

Hiç himsenin resmini izinsiz çekemezsiniz, sesini ve konuşmasını izinsiz kayıt altına alıp yayınlayamazsınız. Aksi halde suçtur. Buna tüm gazeteciler de dahildir.

 

Türkiye'de ise hepsini izinsiz yaparsınız.

 

''Anne kızlık soyadı'' kepazeliğine çok benziyor. Benim annem 1900 yılında doğmuş ve 1927 yılında evlenmiş. Hiçbir zaman kızlık soyadı olmamış çünkü soyadı kanunu Türkiye'de 1934 yılında çıktı. Ama bankaya sorarsanız olmak zorunda, mutlaka olacak. Yok dersem ''at kafadan'' diyorlar.

Yalan söylersem sonra unuturum diyorum, boşver diyorlar.

Bu yazılım acaba hangi Avrupa ülkesinden kopyalayıp bize satmışlar. Çünkü orada soyadı herzaman vardı.

 

Acaba siyasiler başta Bankaların yaşlı müşterilerini yalan beyan vermeye zorladıklarını biliyormu?

 

Bir İngiliz gazetesinde yıllar evvel okumuştum,  ''Bir İngiliz hanım İstanbula gelmiş ve Türk arkadaşlarını ziyaret ediyormuş. Döneceği gün vedalaşırken arkadaşlarına sizin asıl isimlerinizin hepsinin -Efendim- olduğunu bilmiyordum demiş. Hepsi şaşırmış. Hepiniz her telefon açtığınızda -Efendim- diyorsunuz da. Bizde telefon açarken ilk söylenen kendi isminizdir onun için böyle düşündüm''.

 

Nedense bizde bir şeyi tam yapamama hastalığı var.


İzlenme: 711
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR