Telefon Dinleme‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar biri kuyuya bir taş attı, şimdi bir sürü akıllı çıkaramıyor....derlerdi eskiler. Efendim neymiş? Almanya Türkiye'yi dinliyormuş. Buna ağzım açık vah vah vah demekten başka bir şey diyemiyorum. Good Morning Türkiye...daha yeni mi haberin oldu? Benim bildiğim 1975 yılından beri dinliyorlar, hem de her gün günde 24 saat. Türkiye'nin de bundan bal gibi haberi var, hiç kimse numara yapmasın. 

Amerika'nın da, Almanya'nın da o tarihlerde ellerinde olan yüksek teknoloji ile bilhassa Vietnam harbi sırasında başlayarak Türkiye'de birçok kişinin telefonlarını Savcı ve Hakimlerin onayı ile dinliyorlardı. Bunun esas sebebi Avrupa ve Amerika'ya gönderilen uyuşturucu maddeyi önlemek içindi. Bazı telefon teypleri de Türkiye'ye Emniyete ve Savcılığa veriliyordu, yani Türkiye'nin bal gibi haberi vardı. 

Türkiye'de herhangi birini Amerika veya Almanya'dan dinleyebilenler elbette başka istediklerini de izinsiz olarak dinlemiş olabilirler çünkü teknoloji ellerinde. Bugün de durum hiç değişik değil. 

 Burada yazmıştım. Hatta körfez harbinde kamyonetin köprüden geçtikten sonra patlatılan köprüyü bütün dünya canlı izlemişti.  Oraya kamera kurup resim çekilmedi her şey uydu'dan yaklaştırılarak çekildi. Bugün aynı şey IŞİD için yapılıyor ve hedefler tek tek bombalanıyor. 

 Sevgili okurlar elinizde veya cebinizdeki cep telefonunu  bir an düşününüz. Büyükanneniz zamanında olsaydı acaba ne derdi? Örneğin Hindistan'da bir işhanında olan arkadaşınızı cep telefonunuzdan en fazla 30 saniye içinde bulup konuşmayı sağlıyorsunuz. Bu teknolojiyi öğrenemezsek yarışta geri kalmayı bırakın elimine oluruz. 

 Elbette resmi olmayan izinsiz bir şekilde telefon dinlemek yasak, bunu herkes biliyor ama böyle bir teknolojik imkan varken bazı gizli servis elemanları bunu kullanmış olabilirler, çok mümkündür ama ispatı yoktur.  Türkiyede' de olmadı mı? İzinsiz olarak Başbakanı bile dinlediler....

 Türkiye iktidarı ile, muhalefeti ile ve tüm halkı ile teknolojiye inanmalıdır, bugünkü teknolojik imkanlarla öyle şeyler yapılması imkan dahilindedir ki, bazıları tüyler ürperticidir.

 Bizde ise Fenerbahçe kulübü Başkanı Başantrenörü kovarken futbolcuların performanslarını bilgisayarla ölçtüğünü ileri sürüp bunun yanlış olduğunu ifade ediyor. Düşünebiliyor musunuz teknoloji nerde, biz neredeyiz? 

 Sevgili okurlar bugün Avrupada bir kol saati şeklinde küçük bir bilezik takıyorsunuz sizin günde kaç adım attığınızı, tansiyon ortalamanızı, nabız ortalamanızı, ne kadar kalori yaktığınızı, daha ne kadar yakmaya ihtiyacımız olduğunu, kalp atışlarını ve daha bir çok şeyi kablosuz şekilde bilgisayarınıza aktarıyor ve birkaç yıl hafızasında tutuyor ve siz istediğiniz zaman görebiliyorsunuz. Çok yakında evlerdeki kamera sistemi gibi bu cihaz doktorunuza bağlanacak ve en ufak bir sağlık sorunu halinde doktorunuza veya en yakın hastaneye alarm verecek. 

İnsanlar çalışıyor, icat ediyor bizim gibi her fırsatta kavga etmiyor. 

 Böyle veya çok daha ileri teknolojinin olduğu bir zamanda yapılacak en iyi şey bu teknolojiyi sadece satın almak değil aynı zamanda öğrenmektir aynı akıllı cep telefonlarını öğrenmeye çalıştığımız gibi.  Bunu öğrenemiyorsak o zaman değil telefon dinlemek tuvalette hacet giderirken resimde çekerlerlerse ve bir gün gazetelerde görürsek izin almadılar diye kızmaya hiç hakkımız yok.

 


İzlenme: 923
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR