TEKNOLOJİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ​, ​ Marmaris'te olan bazı Alman turistler ​Park yerinde duran arabalara bilet kesenlere hoş olmayan isim takmışlar.

​ ​Alay konusu anlayacağınız, çünkü böyle birşey çağdaş dünyada yok. Park sorunu varsa Park makinesi koyarsın, isteyen para atıp makbuzu alır ve ön camın içine koyar. Orada dolaşan görevli saatin geçip geçmediğini görür ve geçti ise cezayı yazar. Bu ceza da acıt ​ırsa kimse riske girmez. Bu sistemi bilmiyorsak Avrupa'ya kadar gitmek gerekmiyor karşıya Rodosa geçin ve heryerde görün.

Biz maalesef hala yollara kabartma engeller koyup araçların hızlı gitmesini önlemeğe çalışıyoruz, elalem son model radar cihazlarını yerleştirip tüm trafiği ve park sorunlarını düzenliyor.

​Teknolojiden o kadar uzağız ki, inceleyip öğrenmek bile istemiyoruz.

Benim bir arkadaşım var hala cep telefonu yok. Hem kullanmasını bilmiyor, hemde öğrenmek istemiyor çünkü zekası müsait değil. Bu tipler Türkiye'de o kadar çok ki. Teknolojiye aklı ermiyor, ersin de istemiyor hiçbir gayret göstermiyor.

Halbuki bugünkü teknoloji ile tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şeyi düzeltebiliriz.​

Hiç uzağa gitmeyin Bankalara gidin, Türkiye'de Bankalar dolu, o kadar dolu ki otomat makinalardan numara alıp sıraya giriyorsunuz Avrupa'da ise tek kişi yok Banka şuberinde. Sıra numarası filan da yok çünkü herkes işini ya bilgisayarından, ya da ATM makinelerden yapıyor Bankaya gitmiyor.

Teknolojiye Fransız olduğumuzdan biz ise maalesef bankalara hücum ediyoruz.

Gerçekten düşünürseniz Türkiye teknolojiye çok ama çok yabancı ve hiç ilgilenmiyor. Daha geçen gün İstanbula yağmur yağdı, bütün dünya televizyonları gösterdi. Olan tamamen teknolojik hata idi çünkü bu durum düşünülmemiş ve sonrada ismine afet deniyor.

Köprü yıkılsa afet denecek, o köprü'yü çürük yapan veya teknolojik imkanların tamamını kullanmamış olanın hiç suçu yok.

Geçen yıl AIDA gemisi ile Biscaya (Fransa) açıklarında 12 Bufor fırtınaya yakalandık. 12 Bufor dünya denizlerinde bilinen

en büyük fırtınadır. Geminin 11.ci katına su serpintileri çarpıyordu ve içinde 2500 yolcu 954 çalışan vardı. Kaptan hoparlörlerle ilan etti, ''Gemi hertürlü fırtına hesap edilerek yapılmıştır, yolculuğumuzda en ufak bir gecikme olmayacaktır, rahatınıza bakınız''.

Buyrun...Bizde böyle bir yağmur yağdığı zaman Büyük veya Küçükşehir Belediyesi halka ''Altyapımız ve Metro kanallarımız en şiddetli yağmur hesap edilerek yapılmıştır, normal hayatınıza devam edebilirsiniz'' diyebiliyormu?

​Elbette diyemiyor...​


İzlenme: 817
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR