TEK ADAM SİSTEMİ UYMAZ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar herhalde siyasetten bahsedeceğimi sandınız ama yanıldınız, ben Fenerbahçe'den bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 17-18 senedir tek adamla yönetilen Fenerbahçe Spor Kulübü futbolda hiç başarılı değil. Bu zaman içinde harcadığı paraya ve sporda başarıya bakarsanız farkı görebilirsiniz.

 

80 Milyonluk bir ülkede başarılı spor kulüpleri çok önemlidir çünkü gençleri kötü alışkanlıklar yerine sağlıklı spora çeker.

 

Tesis yapmak kötü birşey değildir ama spor kulübünün esas işi sporda başarıdır, yani şampiyonluktur, altyapıdır, genç sporcu yetiştirmektir.

Baktığımızda Fenerbahçe Basketbol takımında nerede ise Türk yok, para ile geçici transfer edilen sporcularla başarılı olmanın ülkeye bir faydası olamaz.

 

Fenerbahçe futbol takımının son maçında beşbin küsur seyirci vardı, bu seyirci adedi eskiden bazı antrenmanlarda olurdu şimdi maçta oluyor. Bu da taraftarın soğuduğunu göstermiyor mu? Bu gibi kulüpler taraftar tarafından yaşatılır, onların maça gitmesi ve ödeyecekleri nakit giriş ücretleri ile desteklenir.

 

Tek adam olması yönetim kurulunu geriye itiyor ve hemen herşey tek kişi tarafından kararlaştırılıyor ve kimse itiraz etmiyor veya edemiyor.  Son 17-18 geçmiş yıllara bakarsanız birçok başkan değiştirmiş olan ezeli rakip Galatasarayın daha fazla şampiyon olduğunu ve 4.cü yıldızı bile taktığını görürsünüz.

 

Spor'da başarı derken bugünkü iletişim çağında yanlız lig şampiyonluğu başarı değildir, Avrupa'da başarı da çok önemlidir. Bunun için Avrupayı iyi bilen, onların lisanını konuşan, eğitimli antrenörler gerekir.   Şöyle başınızı kaldırıp bakın ülkemizde bu evsafta kaç tane antrenör var?

 

Fenerbahçe'de tek adam sistemi milyonlarca Euro'lar verip Avrupa'nın çürüğe çıkarttığı futbolcuları alıp büyük iş yaptıklarını iddia etti, ondan evvel de bir Italyan menejer alıp ona da para verip transferleri onun yaptığını söyledi. Ne oldu? Ne milyonluk transferler, ne aldıkları antrenör, ne de menejerden hayır geldi.

 

Şimdi yine gazetecilerin gaz vermesi ile Aykut Kocamanı antrenör olarak alacakları söyleniyor. Kocaman'ın Konya'da ki 4.cü veya 5.cilik başarısı bugün başarı sayılmaz, başarı artık Avrupa'da dır. Aykut Kocaman ise Kapıkuleden dışarda futbol oynamamış, maalesef hiçbir yabancı lisan bilip futbolun en başarılı bölgesi olan Avrupayı takip edecek durumda değildir.

Bana sorarsanız Almanya'da eğitim görmüş olan Yılmaz Vural çok daha uygun bir antrenör olabilirdi.

 

Tek adam veya tek kişinin karar verdiği ve sporda başarılı olan bir spor kulübü hiç olmadı.


İzlenme: 1118
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR