TC KİMLİK NUMARASI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar insanlarımız maalesef zaman zaman hiç düşünmeden büyük hatalar yapıyor ve insanlara ayırım yapıyor. Herkesin bildiği gibi bugün yaklaşık 5 Milyon insanımız Türkiye dışında yaşıyor.  Avrupa Birliği Türkiye ile çifte vatandaşlığı tanımıyor ve ispat edebildiği takdirde derhal Avrupa Birliği vatandaşlığından atıyor. İş bununla kalmıyor gizli olarak Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye vatandaşı olarak yalan belge imzaladığı için Türkiye’ye geri gönderilme cezası alıyor. Bütün emekli ve diğer sosyal haklarında büyük kayıpları oluyor.

Şimdi Türkiye’de bazı kurumlar illaki TC Kimlik numarası istiyor olmayınca hukuken suç işliyor ve işlem yapmıyor. Bunun tam Türkçesi ayırımcılık yapıyor, bal gibi Anayasa suçu işliyor.  Bugün sadece Almanyada milyonla Türk genci var ki TC Kimlik numarası yok, olsa bile bilmiyor, orada doğmuşlar.

Örneğin bir yabancı turist gibi, ülkemize gelmiş ama TC Kimlik numarası yok diye internetten alışveriş yapamıyor veya kendisine gelen paketi kargo şirketinden alamıyor daha benzer birçok şey.

Devlet Kimlik numaralarını çıkartırken bu durumları hiç düşünmedi mi? Kanunlar çıkartılırken sorup araştırılmıyor mu?

Bu ne biçim iştir?

İstanbul'da bir gurbetçi Avukatı bununla ilgili mahkemeye müracaat etmiş ve Yurtdışında çalışıp Avrupa Birliği vatandaşı olan Türk asıllı kişilerin geçici olarak Türkiyeye geldiklerinde sadece yabancı pasaport numaraları ile TC Kimlik Nr. olmadan bu haklardan faydalanabileceği kararı alınmış. Yani yurtdışındaki Türk asıllı kişilerin Türkiye’de mutlaka TC Kimlik numarası göstermeleri gerekmiyor, yabancı Pasaport kafi görülüyor. Bu TC Mahkeme kararı.  Aynı otomobil ehliyeti gibi Türkiye’ye geldiklerinde  belli bir süre AB sürücü ehliyeti ile araç kullanabiliyorlar Türk ehliyeti gerekmiyor.

 

Şimdi bu mahkeme kararını fotokopi yapıp cepte taşımaları lazım, isteyene göstermek için. Ama bazı yarmalar var ki telefonda bile TC Kimlik numarası sordukları yazılmış Alman gazetesine.

Ayıp oluyor, hem T.C. Kanunlarını ihlal edip yurtdışında yaşayan birine TC Kimlik soruyorsun, olmayınca ayırımcılık yapıp işini yapmıyorsun.

El insaf, durup dururken sorun yaratıyorsun sonra kendi yarattığın sorunu çözmeğe uğraşıyorsun...Bu ne zeka yahu...


İzlenme: 1304
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR