TAŞIMA SU İLE TURİZM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Symi (Sömbeki) adasında su yok. Bazı yerlerde derin delindiğinde çıkıyormuş ancak gelen tuzlu imiş yani içilemiyor ve kullanılamıyor. Dolayısı ile Rodos'tan tankerle getiriyorlar ve bir yere boşaltıp oradan bütün adaya pompalıyorlar.

 

Halbuki hemen karşısı Bozburun ve Datça arada mesafe 4 mil nerede ise kürekle gidilecek.

 

Yunanlılara su satmayı da herhalde beceremedik yoksa taa 18 Mil uzaktan Rodos'tan getireceklerine bir boru hattı döşeyip Türkiye'den alırlardı.

Bizim yerimizde İsrail olsaydı şimdiye kadar 3.cü boru hattını bile çekmişlerdi.

 

Alman yaşlılarının önemli bir sözü vardır ve Türkiye'de fazla bilinmez, ''Üretmek 1 önemli ise satmak 10 önemlidir'' derler. Yani satamadıktan sonra üretsen ne işe yarar? Elinde kalır...

Almanya'nın bugünkü refah içinde olmasını sağlayan 1. numaralı faktör satıcılarıdır ve bunu her fırsatta söyler ve kabul ederler.

 

Malını satmak çok ayrı bir kabiliyettir, herkes mal satamaz.

 

Adam dünyanın öbür tarafından petrol çıkarıyor ve binlerce kilometre uzağa satıyor, biz kendi içimizde çıkan suyu satamıyoruz sonra para arıyoruz.

 

Bugün dünyada birçok ülke su sıkıntısı çekmektedir. Bazıları denizden arıtmaktalar ancak hiçbir zaman bizim sularımız gibi olmuyor.

Suyun ilerde çok daha kıymetleneceği kesin ama satamadıktan sonra hertarafımız su olsa ne işe yarar?

 

Avrupa'da Şirketlerdeki satış elemanları çok uzun deneyim ve denetimlerden geçtikten sonra bu işi yaparlar. Bizdeki gibi hiç değil.

Refahı getirecek tek şey satıştır.

Satış olmazsa o ülke bizim gibi para basar ve nerede ise dolar, euro, frank, sterling %100 artar ve bizde krizlerden, pahalılıktan şikayet ederiz.

 

1945 yılında taş taş üstünde kalmamış Almanya Marshall yardımı ile bombalanmış eski fabrikaları yeniledi ve ilk yaptığı iş iyi ve kaliteli satış elemanları bulmak oldu. Onlar dünyayı dolaşıp satarak ülkelerini bugünkü refah seviyesine getirdiler.

Biz daha hala gümrükten çıkış fonu almakla meşgulüz...


İzlenme: 513
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR